SpainRef
964 subscribers
1.27K photos
200 videos
12 files
1.09K links
مرجع اطلاعات اسپانیا و ایران
Download Telegram
to view and join the conversation
گدازه‌های یک آتشفشان در جزیره لا پالمای اسپانیا به اقیانوس اطلس رسیده که به نگرانی در مورد انتشار و انفجار گازهای سمی دامن زده است.

درحالی که جریان های داغ مواد مذاب در ناحیه پلایا نوئِوا وارد دریا شده، توده‌هایی از بخار سفید به هوا برخاسته است.

این می تواند باعث یک واکنش شیمیایی شامل کلر شود که می تواند پوست و چشم ها را تحریک و تنفس را سخت کند.

از زمان شروع فوران آتشفشان "کومبره ویه‌خا" در جزایر قناری - واقع در سواحل غربی شمال آفریقا - در روز ۱۹ سپتامبر صدها خانه ویران شده است.
درحالی که مواد مذاب خانه ها، مدارس و کشتزارهای موز را بلعیده حدود شش هزار نفر از ساکنان منطقه تخلیه شده اند.
مقام های اسپانیایی لا پالما - غربی ترین جزیره در قناری - را منطقه فاجعه دیده اعلام کرده و قول کمک های مالی به آسیب دیدگان را داده اند
SpainRef.com
@SpainRef
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
پیشروی ۳۳۸ هکتاری گدازه‌های آتشفشانی در جزیره لاپالمای اسپانیا

تصاویر هوایی که به تازگی از فوران آتشفشان لا‌پالما در مجمع‌الجزایر قناری اسپانیا منتشر شده است نشان می‌دهد گدازه‌ها ده‌ها هکتار دیگر در این ناحیه پیشروی کرده‌اند.
این تصاویر که توسط ماهواره کوپرنیک، متعلق به پروژه رصد زمین اتحادیه اروپا، منتشر شده‌اند نشان می‌دهند یک زبانه مذاب جدید به شکل حرف دی (D) به مساحت نزدیک به ۳۳۸ هکتار در این جزیره شکل گرفته است.

SpainRef.com
@SpainRef
مذاکره مقامات اسپانیا برای تصاحب کارخانه‌های نیسان ژاپن

مقامات اسپانیا و نیسان ژاپن اعلام کردند که در مورد تصاحب کارخانه‌های این شرکت خودروسازی در بارسلونا که قرار است در ماه دسامبر تعطیل شود، با چندین شرکت مذاکره خواهند کرد.مقامات اسپانیا و نیسان ژاپن روز جمعه اعلام کردند که در مورد تصاحب کارخانه این شرکت خودروسازی در بارسلونا که قرار است در ماه دسامبر تعطیل شود، با شرکت «گریت وال موتور» چین مذاکره خواهند کرد.

مقامات ملی و محلی اسپانیا به همراه مقامات نیسان همچنین شرکت تولید کننده موتورسیکلت برقی اسپانیایی Silence و شرکت فناوریQEV را انتخاب کردند تا درباره سرنوشت دو کارخانه کوچکتر نیسان مذاکره کنند. شرکت فناوریQEV یک مرکز تولید خودروهای برقی که توسط سازندگان سوئدی Inzile و Volta ادغام شده است را اداره می‌کند.

سه کارخانه نیسان در بارسلونا حدود 3000 نفر را به طور مستقیم و 20 هزار نفر را به صورت غیر مستقیم مشغول به کار می‌کند.

SpainRef.com
@SpainRef
آیا متوجه افزایش مستمر قیمت ها در اسپانیا شده اید؟

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) به صورت آماری رشد قیمت کالا و خدماتی که جمعیت ساکن در خانوارهای اسپانیا مصرف می کنند را نشان می دهد. این شاخص به صورت ماهانه با ثبت 220،000 قیمت از 479 مقاله، 29،000 تاسیسات در 177 شهر کشور بوده و اطلاعات آن از طریق بازدید، تماس های تلفنی و ایمیل دریافت می شود. با فرض دقیق بودن شاخص اولیه، در ماه آگوست تورم 0.7 درصدی وجود داشته که بالاترین نرخ از سال 2008 است. برخی بر این باورند که پایداری تورم می تواند تاثیر مثبتی بر اقتصاد داشته باشد، یعنی عرضه پول بیشتر از تقاضای آن بوده و به افزایش حجم معاملات کسب و کارها و سلامت اقتصاد کمک می کند. اما علارغم تاثیر مثبت برای تولید کنندگان و خرده فروشان، آسیب جدی برای مصرف کنندگان بوده و از جذابیت صادرات می کاهد. افزایش اخیر تورم در کشور به سبب افزایش انبوه هزینه برق و سوخت وسایل نقلیه بسیار قابل توجه بوده است. با توجه به تزریق پول توسط صندوق احیاء اتحادیه اروپا، این احتمال وجود دارد که اگر دولت قادر به کنترل هزینه ها نباشد، افزایش تورم استمرار خواهد داشت.

SpainRef.com
@SpainRef
تاخیر در واکسیناسیون کودکان در آندلس تا ماه نوامبر

بر اساس اعلام عیسی آگوئر، وزیر بهداشت و خانواده دولت آندلس، احتمالاً واکسیناسیون کودکان بین پنج تا یازده سال تا اوایل نوامبر به تاخیر خواهد افتاد. وی افزود: در انتظار مجوز آژانس دارویی اروپا برای واکسیناسیون دانش آموزان مدرسه هستیم و پس از دریافت این مجوز، آژانس دارویی اسپانیا باید منتظر شورای بین منطقه¬ای سیستم بهداشت ملی، باشد. در تلاشیم تا با انجام اقدامات لازم، هر چه سریع تر واکسیناسیون این رده سنی آغاز شود که بنظر تا اوایل ماه نوامبر باید صبر کنیم. وی در خصوص بسته شدن مراکز بزرگ واکسیناسیون گفت که حجم واکسیناسیون کاهش قابل توجهی داشته، زیرا 89.1 درصد از جمعیت کل کشور هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند. این مقام رسمی از تمام کسانی که تاکنون واکسن نزده اند، دعوت کرده است، زیرا کشور قصد دارد به واکسیناسیون صد درصدی جمعیت برسد تا ضامن موفقیت این طرح بزرگ باشد. وی افزود که پس از گسترش واکسیناسیون، تعداد فوتی ها در افراد مبتلا کاهش قابل توجهی داشته است.
SpainRef.com
@SpainRef
پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، اعلام کرد دولت این کشور قصد دارد ماهانه ۲۵۰ یورو به جوانان کم‌درآمد برای پرداخت اجاره‌خانه کمک کند

سانچز گفت هدف از این طرح کمک به جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال برای کسب استقلال در زندگی خود و ترک خانه‌های والدینشان است

SpainRef.com
@SpainRef
اجرایی شدن قوانین جدید ترافیکی از 30 سپتامبر

بر اساس تغییرات قوانین جدید ترافیکی، اگر گوشی موبایل در دست راننده (در حال استفاده یا بدون استفاده) باشد، راننده متحمل شش امتیاز منفی خواهد شد. در اصلاحات جدید، تغییر در سرعت مجاز هنگام سبقت مطرح نشده و همان محدودیت سرعت 20kph هنگام سبقت برای رانندگان مجاز است. بر این اساس هر راننده ای که هنگام سبقت از سرعت مجاز اعلامی تجاوز کند، قطعاً متحمل جریمه خواهد شد. این قانون مخالفانی نیز داشته که آن دغدغه این را دارند که تعیین محدوده سرعت هنگام سبقت، رانندگان را در انجام سبقتی ایمن دچار تردید و مشکل خواهد نمود. بخصوص در شرایطی که وسیله نقلیه ای دیگر از جهت مقابل در حال نزدیک شدن بوده و رعایت سرعت مجاز هنگام سبقت، باعث طولانی تر شدن زمان سبقت شده و می تواند خطرآفرین باشد. همچنین استفاده نادرست از کمربند ایمنی، عدم رعایت محدودیت های مربوط به سرنشین کودک، عدم استفاده از کلاه ایمنی موتورسواران و سایر اقدامات محافظتی مشمول چهار امتیاز منفی خواهد بود. رانندگان وسایل نقلیه متحرک فردی از جمله اسکوترهای الکتریکی، ملزم به استفاده از کلاه ایمنی محافظ هستند.

SpainRef.com
@SpainRef
جریمه های سنگین برای کسانی که چندین آپارتمان خالی دارند

دولت والنسیا به دنبال "مالکان بزرگ" است، یعنی افرادی که بیش از 10 خانه بلااستفاده در اختیار دارند. بر اساس اعلام آلخاندرو آگوئیلار، دبیر منطقه ای مسکن، مالکان بزرگ به خاطر خانه های خالی از سکنه، با جریمه مواجه می شوند. در واقع خانه هایی که به صورت قانونی شش ماه خالی باشند. جریمه در نظر گرفته شده به صورت اجاره یا پرداخت ماهانه است، معادل پولی که برای مسکن عمومی اجاره ای با همان متراژ، پرداخت می شود. وی افزود، این جریمه علاوه بر مالیاتی است که صاحب خانه ها موظف به پرداخت هستند. هدف دولت والنسیا، شروع مالیات بندی برای مالکان بزرگ و دارای املاک خالی، در سال آتی می باشد. هزینه پرداختی به ازای هر متر مربع، بر اساس بودجه سال 2022 تعیین خواهد شد. برای اینکه مالکان بزرگ از این جرایم سنگین معاف شوند، می بایست حداقل بیش از دو سال متوالی خانه خود را به صورت قانونی مورد استفاده یا اجاره قرار دهند، در غیر این صورت با استعلام اداره مسکن، بر اساس قانون با آن ها برخورد خواهد شد.

SpainRef.com
@SpainRef
بازگشایی مناطق تفریحی باربیکیو ماربیا (Parque Vigil de Quiñones)

بر اساس اعلام شورای شهر، مناطق تفریحی باربیکیو ماربیا در ناگوئلس نیز از شنبه 16 اکتبر بازگشایی می شود. بر اساس اعلام بخش پارکها و باغها در شورای شهر ماربیا، بعد از قوانین منع روشن کردن آتش در مناطق جنگلی تا تاریخ اعلامی، از 16 اکتبر این مناطق باز می شوند. دیگو لوپز عضوء شورای پارک ها و باغ ها گفت: موقعیت مناسب کنونی امکان رفع محدودیت های ناشی از پاندمی را می دهد، زیرا شرایط برای استفاده از فضاهای سبز بزرگ شهر فراهم آمده است. او افزود: از روز دوشنبه تا جمعه، از ساعت 6 نیم عصر تا 8 عصر، امکان رزرو مناطق باربیکیو به صورت حضوری در خود پارک ها میسر است، و در آینده ای نزدیک در تلاشیم تا امکان رزرو را از طریق اپلیکیشن موبایل فراهم کنیم. همچنین از تمامی مردم خواست تا تمامی اقدامات بهداشتی و ایمنی مربوط به ویروس کووید 19 را هنگام بهره برداری از این تسهیلات و امکانات، رعایت کنند.

SpainRef.com
@SpainRef
تلاش دولت اسپانیا برای تغییر تعرفه های برق

قیمت اختیاری برای مصرف کنندگان کوچک (PVPC) شامل تقریباً 11 میلیون مصرف کننده اسپانیایی می باشد که برای برق هزینه پرداخت نموده و 40 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهند. این طرح ارتباط مستقیم با قیمتی دارد که مزایده بازار عمده فروشی روزانه تعیین نموده و همانطور که همواره شاهد بودیم، نوسان زیادی دارد. این سیستم منجر به افزایش چشمگیر هزینه ها می شود، بخصوص اخیراً به بالاترین رقم تاریخی خود، یعنی 216 یورو به ازای هر مگاوات-ساعت، رسیده بود. افزایش قیمت در ژوئن شرایط بدتری پیدا کرده و شرکت های برق به خاطر شیوه محاسبه PVPV مورد انتقاد واقع شده اند که به یک معضل اجتماعی مبدل شده است. با توجه به اوضاع پیش آمده، دولت پیشنهاداتی از سوی مصرف کنندگان داشته تا بتواند به شرایط سر و سامان بدهد. اخیراً فقط مصرف کنندگانی که از این نرخ استفاده می کنند می توانند پاداش اجتماعی دریافت کنند و با رعایت ملزومات خاصی، تخفیف 25 الی 40 درصدی در صورتحساب خود خواهند داشت. همچنین می توانند به مراقب های دیگری از جمله توافقنامه حداقل تامین حیاتی بهره مند باشند.

SpainRef.com
@SpainRef
پیام آندرس اینیستا اسطوره فوتبال اسپانیا به مناسبت روز جهانی سلامت روان

SpainRef.com
@SpainRef
دوازدهم اکتبر روز ملی اسپانیا

Feliz dia de fiesta nacional, España

SpainRef.com
@SpainRef
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
آشنایی با دوازدهم اکتبر؛ روز جشن ملی اسپانیا

SpainRef.com
@SpainRef
نابودی کارخانه سیمان در پی فوران آتشفشان در جزیره لاپالما

حدود سه هزار نفر از ساکنان جزیره «لاپالما» در مجمع‌الجزایر قناری اسپانیا روز دوشنبه از سوی مقامات هشداری دریافت کردند تا برای در امان ماندن از گازهای احتمالا سمی، در خانه‌های خود بمانند.

گدازه‌های آتشفشان «کومبره ویه‌خا» (Cumbre Vieja به معنای قله پیر) در جریان فوران و جاری شدن در ۱۹ سپتامبر، یک کارخانه سیمان را تخریب کردند و باعث تولید گازهایی احتمالا سمی شده‌اند.

SpainRef.com
@SpainRef
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
ساکنان جزیره لاپالما از ترس گدازه های آتش فشانی خانه های خود را ترک کردند

مسئولان اسپانیا همزمان با پیشروی گدازه های آتش فشانی در جزایر لاپالما کار تخلیه بیش از ۸۰۰ نفر از ساکن این منطقه را در دستور کار قرار دادند.

مردم جزیره با دردست داشتن وسایل ضروری، حیوانات خانگی و وسایل آموزشی مدارس همراه خودرو های مخصوصی که برای تخلیه آنها اعزام شده بود، محل سکونت خود را موقتا ترک کردند.

کتاب ها، میزها و اسباب بازی های مدرسه توسط ساکنان محلی حمل می شد. مقامات نگرانند که جریان گدازه های آتشفشانی به سمت شهر تغییر جهت دهد.

این آتشفشان بیش از سه هفته است که فعال شده و گدازه های آن مساحتی به وسعت بیش از ۵۹۵ هکتار را پوشانده است.

SpainRef.com
@SpainRef
آغاز کمپین واکسیناسیون آنفلوانزا از هفته جاری (اندلوسیه)

از روز پنج شنبه، 14 اکتبر، واکسیناسیون سراسری آنفلوانزا در مراکز بهداشت آغاز می شود که زنان باردار، افراد بالای 65 سال، افراد مبتلا به بیماری های خاص و آسیب پذیر جزء جمعیت هدف محسوب می شوند. از 14 اکتبر سالمندان حاضر در خانه سالمندان، کادر درمان و کادر بهداشت اجتماعی، از 18 اکتبر افراد بالای 65 سال و افراد با بیماری های مزمن و خاص، زنان باردار، از 2 نوامبر هم سایر گروه های شغلی از جمله نیروهای امنیتی، واکسینه می شوند. از آغاز دسامبر پرستاران و افراد با همسران بالای 65 سال (گروه 2) یا در معرض خطر (گروه 3) در اولویت واکسیناسیون قرار دارند. اینماسولادا سالسیدو، هماهنگ کننده گروه مشاوره نظارت بر کرونا در آندلس، از افراد این گروه ها خواست تا برای واکسن اقدام کنند. همچنین ایمنی افرادی که در این گروه ها تضعیف شده، باید بررسی شده و در اولویت سومین مرحله از واکسیناسیون کرونا قرار بگیرند. وی افزود که این تصمیمی گسترده است، و گروه هایی در سطح هفتم ریسک وجود دارند که با از دست دادن ایمنی شان خطر ابتلا به ویروس و مرگ برایشان وجود دارد.

SpainRef.com
@SpainRef
شلیک فرد مسلح در محوطه دانشگاه اسپانیا

فردی که چندین شلیک در دانشگاه ایالت باسک، در شهر لیوآ ، بیزکایا، انجام داد، توسط پلیس دستگیر شد. به محض اعلام خطر از سوی کادر امنیتی دانشگاه، ارتزینتزا به سرعت گشت های خود را به منطقه اعزام کرد. دسترسی به محوطه دانشگاه ممنوع شد و تمامی اتوبوس هایی که در مسیر دانشگاه بودند، به نزدیک ترین ایستگاه هدایت شدند. وقتی پلیس به منطقه وارد شد، فرد مسلح را دستگیر کرد. بر اساس گزارشات، این فرد در حوالی ساعت 7 عصر در نزدیکی دانشکده علوم و فناوری، چند شلیک انجام داده بود. بنا به اظهار شاهدین، فرد مسلح همچنین به سمت اتوبوسی که منطقه را با بیلبائو متصل می کند شلیک نمود. خوشبختانه هیچ کس در این اقدام صدمه ندید. به دلیل آنکه پلیس نمی خواست خطر کند و اطلاعی از تعداد افراد مسلح نداشت، چندین گشت و هلیکوپتر به محل اعزام نمود و حتی یک دستگاه آمبولانس همراه با امدادگران در محل حاضر شدند. ارتزینتزا پیامی از طریق توئیتر به افراد حاضر در محل و خانواده هایشان ارسال کرد. در ساعت 8 عصر پلیس اعلام کرد که اوضاع کاملاً تحت کنترل بوده و امنیت کامل بر منطقه حاکم است.

SpainRef.com
@SpainRef
نمایندگان پارلمان اسپانیا از روز جمعه ۱۵ اکتبر بحث درباره لایحه پیشنهادی دولت در موضوع رضایت در رابطه جنسی موسوم به قانون «تنها بله به‌معنای بله است» را آغاز کردند.

قرار است بر اساس پیشنهاد وزارت برابری اسپانیا، این قانون با هدف تشدید مجازات‌های تجاوز جنسی تصویب شود و در این راستا نمایندگان قصد دارند بر موضوع «رضایت صریح» برای داشتن رابطه جنسی تاکید کنند.

درخواست برای تصویب چنین قانونی و تشدید مجازات متخلفان مدتهاست توسط بازماندگان تجاوز و گروه‌های مدافع حقوق زنان مطرح می‌شود.

ضرورت تصویب چنین قانونی بویژه پس از یک حادثه تجاوز گروهی در سال ۲۰۱۶ میلادی احساس شد؛ یعنی هنگامی که اخبار مربوط به تجاوز پنج مرد به یک زن در پامپلونا مردم این کشور را شوکه کرد.

در آن زمان دادگاه برای این پنج مرد جرم سوء استفاده جنسی را به رسمیت شناخت نه تجاوز جنسی؛ و به همین دلیل مجازات سبکتری نیز برای آنها در نظر گرفته شد. چراکه دادگاه نتوانسته بود مدرکی مبنی بر اعمال خشونت فیزیکی پیدا کند.

از این حادثه تجاوز فیلم گرفته شده بود و در این فیلم، زن قربانی ساکت و منفعل به نظر می‌رسید؛ موضوعی که باعث شد قضات این پرونده که به پروندۀ «محاصره گرگ‌ها» معروف است، رفتار زن قربانی را به رضایت تعبیر کنند.
ماریا مونترو، سخنگوی دولت درباره لایحه پیشنهادی جدید می‌گوید: «با این قانون، کاملا روشن می‌شود که سکوت یا منفعل بودن به معنای رضایت نیست و حتی مخالفت نکردن نمی‌تواند بهانه‌ای برای اقدام علیه خواست طرف مقابل باشد.»

بر اساس این لایحه مواردی همچون ازدواج اجباری، ختنه، تنبیه جنسی و آزار و اذیت جنسی یک غریبه در خیابان نیز برای اولین بار در اسپانیا جرم محسوب می‌شود.

ایرنه مونترو، وزیر برابری در این باره گفت: «قانون"فقط بله به‌معنای بله است" قویا از حقوق بشر و فمینیست بین‌المللی حمایت می‌کند و نسل جدیدی از حقوق فمینیستی که آینده زنان در اسپانیا را تغییر خواهد داد، بوجود خواهد آورد.»

اگرچه محافظه‌کاران و طرفداران دیدگاههای راست افراطی در اسپانیا درباره تصویب این لایحه نگرانی‌هایی را مطرح کرده‌اند اما درنهایت نتوانستند در پارلمان اسپانیا نمایندگان زیادی را با خود همراه کنند.
SpainRef.com
@SpainRef
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
حمله مسافر بدون ماسک به پلیس

در داخل یک اتوبوس در شهر زاراگوزا وقتی یک پلیس که خارج از ساعت کاری بود از یک مسافر خواست که از ماسک استفاده کند او برآشفت و شروع به مخالفت و فحاشی کرد؛ وقتی مرد دیگر به او گفت که پلیس است و خارج از ساعت کاری خود از او می‌خواهد که قوانین پوشیدن ماسک را رعایت کند؛ مسافر با عصبانیت بیشتری به او حمله کرد. این دومین مورد درگیری فیزیکی در یک هفته گذشته به خاطر عدم استفاده از ماسک است.

SpainRef.com
@SpainRef
پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا وعده داده است که روسپی‌گری را در این کشور غیرقانونی خواهد کرد.

آقای سانچز که در روز پایانی گردهمایی سه روزه حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا در شهر والنسیا سخنرانی می کرد، روسپی‌گری را ''عامل به بردگی کشیدن زنان '' معرفی کرد.

دولت اسپانیا در سال ۱۹۹۵ از روسپی‌گری جرم زدایی کرد و افرادی که در ازای دریافت پول خدمات جنسی ارائه می دهند، مجازات نمی شوند اما واسطه گری میان مشتریان و روسپی ها غیرقانونی است.

آقای سانچز در تبلیغات انتخاباتی خود با نام بردن از روسپی‌گری به عنوان ''یکی از شدیدترین انواع خشونت علیه زنان ''، گفته بود در صورت رسیدن به قدرت این کار را غیرقانونی خواهد کرد.

به گفته ناظران، این اقدام آقای سانچز با هدف جذب رای دهندگان زن صورت گرفت.
اما هنوز قانونی در این رابطه تصویب نشده است گفته می شود حدود ۳۰۰ هزار روسپی زن در اسپانیا فعال هستند. براساس یک تحقیق سازمان ملل متحد که ۵ سال پیش صورت گرفت، گردش مالی سالانه صنعت سکس در اسپانیا حدود ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است.

بر اساس تحقیق دیگری که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، از هر سه مرد در اسپانیا یک نفر برای برقراری رابطه جنسی پول پرداخت کرده است.

مطالعات سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۱ هم نشان داد که اسپانیا پس از تایلند و پورتوریکو، سومین مرکز بزرگ روسپی‌گری در جهان است.

طرفداران قانونی کردن روسپی‌گری در اسپانیا می گویند این اقدام امنیت روسپی ها را افزایش داده است.

اما در سال های اخیر نگرانی از قاچاق زنان و وادار کردن آنها به روسپی‌گری افزایش یافته است.

پلیس اسپانیا در سال ۲۰۱۷ با انجام عملیات گسترده ای علیه قاچاقچیان انسان، سیزده هزار روسپی را شناسایی کرد که به گفته مقام های دولتی دست کم ۸۰ درصد از آنها وادار به روسپی‌گری شده بودند.
SpainRef.com
@SpainRef