Spain Reference

خانه - درباره اسپانیا -   آشنایی با اتا (سازمان جدایی‌طلب منطقه باسک اسپانیا) 

در این متن، با سازمان جدایی‌طلب منطقه باسک اسپانیا یا اتا (ETA) آشنا خواهیم شد. ETA در سال ۱۹۵۹ تأسیس شد و از یک گروه فعال در زمینه‌های فرهنگی به یک گروه نظامی تبدیل شد که برای استقلال منطقه باسک از اسپانیا و فرانسه تلاش می‌کند

  نگاهی کلی به اتا (ETA): 

سازمان جدایی‌طلب منطقه باسک اسپانیا معروف به اتا (ETA)، یک گروه جدایی‌طلب اسپانیایی باسکی است که در سال ۱۹۵۹ تأسیس شد. این گروه به هدف ایجاد یک کشور مستقل در مناطق باسکی، از جمله استان‌های اسپانیا ماناورا، اشغال‌گر شد.

  نام اصلی اتا: 

نام کامل این گروه ائوسکادی تا آسکاتاسونا (EUSKADI TA ASKATASUNA) به معنی “سرزمین باسک و آزادی” است. در رسانه‌ها، این گروه به نام جدایی‌طلبان باسک هم شناخته می‌شود.

  تشکیل و اولین گام‌ها: 

گروه اتا توسط جوانان باسکی ملی‌گرایی تشکیل شد. این جوانان ابتدا به حزب ملی‌گرای باسک وابسته بودند. فعالیت‌های این گروه از سال ۱۹۵۲ با برگزاری بحث‌ها و نشست‌های دانشجویی در دانشگاه داوستو شهر بیلبائو اسپانیا آغاز شد.

در سال ۱۹۵۹، این ملی‌گرایان خود را به نام اتا معرفی کردند. سازمان اتا در سال ۱۹۶۵ تصمیم به اتخاذ موقعیت مارکسیستی-لنینیستی گرفت.

  منطقه باسک: 

منطقه باسک یکی از ۱۷ بخش خودمختار کشور اسپانیا است و در شمال این کشور و جنوب غربی فرانسه واقع شده است. این منطقه، تاریخچه مستقلی دارد و مردم باسکی به طور معمول به عنوان یک قوم مستقل شناخته می‌شوند که تا حد زیادی از ترکیب اقوام و ملت‌های مختلفی به وجود آمده‌اند. مردم باسکی تا کنون تلاش کرده‌اند تا مستقلیت و آزادی خود را حفظ کنند.

  مبارزه و انتهای مسیر: 

برخورداری از قوانین جدید در قانون اساسی اسپانیا (بعد از مرگ فرانسیسیکو فرانکو در سال ۱۹۷۵) که امکان خودمختاری محلی را دربرگرفت، جدایی‌طلبان باسک را از دولت اسپانیا دور نمی‌کند. اتا از اواخر دهه ۱۹۶۰ در مسیر جدایی با دولت مرکزی اسپانیا مبارزه می‌کند.

این گروه بعنوان یک گروه تروریستی توسط اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سازمان ملل معرفی شده و مورد تحریم قرار گرفته است.

در ماه مارچ سال ۲۰۰۶، اتا اعلام آتش‌بس کرد، اما پس از شکست مذاکرات مقدماتی با دولت و وقوع حادثه کشته شدن دو شهروند اکوادوری در میدان هوایی مادرید، پیمان آتش‌بس به طور رسمی در ماه جون ۲۰۰۷ لغو شد.

در ادامه، پس از چهار دهه مبارزه و کشتن بیش از ۸۵۰ تن، اتا در سال ۲۰۱۱ اعلام آتش‌بس نهایی کرد.

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -
Spain Reference
All About Spain