Spain Reference

خانه - درباره اسپانیا - بیوگرافی ملکه اسپانیا

بیوگرافی ملکه اسپانیا

اعلیحضرت ملکه لتیزیا اورتیز روکاسولانو (Queen Letizia Ortiz Rocasolano) در 15 سپتامبر 1972 درشهر اویدو متولد شد. او فرزند ژسوس اورتیز آلوارز (Jesús Ortiz Álvarez) و پالوما روکاسولانو رودریگز
(Paloma Rocasolano Rodríguez) است.

ملکه لتیزیا تحصیلات خود را در مدرسه دولتی لا گستا (La Gesta) در اویدو (Oviedo) آغاز کردند و سپس به تحصیل در موسسه آلفونسو دوم (Alfonso II) پرداختند. در 14 سالگی، او به همراه والدین و خواهرانش به مادرید رفتند و در آنجا تحصیلات متوسطه را در موسسه رامیرو د مائتزو(Ramiro de Maeztu)  به پایان رساند. وی در سال 1999 ازدواج کرد و یک سال بعد طلاق گرفت.

اعلیحضرت ملکه لتیزیا مدرک کارشناسی خود در رشته روزنامه نگاری را از دانشگاه کامپلوتنس مادرید (Complutense University) دریافت کرده اند و دارای مدرک کارشناسی ارشد در روزنامه نگاری سمعی و بصری از موسسه مطالعات روزنامه نگاری سمعی و بصری هستند.

پادشاه و ملکه اسپانیا نامزدی خود را در 1 نوامبر 2003 اعلام کردند و در آن زمان پادشاه کنونی اسپانیا به عنوان ولیعهد در سمت شاهزاده آستوریاس (The Prince of Asturias) بودند.

مراسم عروسی مذهبی در 22 ماه می 2004 در کلیسای جامع سانتا ماریا لارئال دلا آلمودنا مادرید
(Santa María la Real de la Almudena) برگزار شد.

اکنون پادشاه و ملکه اسپانیا دو دختر به نام های اینفانتا لئونور  (Infanta Leonor)متولد 31 اکتبر 2005، و اینفانتا سوفیا (Infanta Sofía) متولد 29 آوریل 2007 دارند که هر دو در مادرید به دنیا آمده اند.

تحصیلات و سوابق کاری

ملکه لتیزیا از سنین جوانی و دوران دانشجویی، در روزنامه های لانوئوا اسپانا (La Nueva España) و ای بی سی (ABC) اشتغال داشتند و همچنین در سال آخر دانشگاه در بخش ویرایش بین المللی خبرگزاری ای اف ای (EFE)  فعالیت می کردند. ایشان تحصیلات دکترای خود را در مکزیک آغاز کردند و در آنجا با روزنامه سیگلو 21
(Siglo 21) همکاری داشتند.

فعالیت تلویزیونی ملکه لتیزیا در شعبه مادرید تلویزیون بلومبرگ، با تخصص در اقتصاد، امور مالی و بازارها، تحت نظارت خبرگزاری ای اف ای آغاز شد. ایشان بعداً در کانال خصوصی تشکیل شده توسط سی ان ان (CNN)  وکانال پلاس   (Canal +)، سی ان ان پلاس (CNN +)  به عنوان گزارشگر، سردبیر و گوینده استخدام شدند.

ملکه لتیزیا در سال 2000 وارد تلویزیون اسپانیا شدند و در آنجا با تیم تدوین برنامه های خبری
(Telediario Segunda Edición) و بخش گویندگی گزارش های هفتگی همکاری می کردند.  پس از این، ایشان در اخبار صبح، بخشهای ویژه پخش یورو را در طی برنامه های خبری برگزار می کردند و به عنوان خبرنگار ویژه به کشورهای مختلف فرستاده شدند تا وقایع روز را گزارش نمایند. به دنبال آن، ملکه لتیزیا به عنوان سردبیر بخش جامعه، آموزش و علوم فعالیت داشتند و سپس مجدداً به تیم تدوین برنامه های خبری پیوستند و با همراهی گوینده ای دیگر مجری برنامه شدند.

انجمن مطبوعاتی مادرید، جایزه لارا (Larra Prize) به عنوان برجسته ترین روزنامه نگار سال برای افراد کوچکتر از 30 سال را به ملکه لتیزیا اهدا کرد.

فعالیت های رسمی

خانواده و حمایت از فعالیت های بنیادی اعلیحضرت، اولویت های ملکه لتیزیا هستند. بنابراین ایشان شخصاً از دخترانش مراقبت می کنند و تلاش می نمایند تا بین وظایف خود به عنوان یک مادر و کارشان همراه با پادشاه فیلیپه در رویدادهای رسمی خاص، تعادل و هماهنگی را برقرار سازند.

علاوه بر این، از سال 2007، ایشان اهداف و برنامه خاص خود را دارند، که در چارچوب فعالیت های رسمی خانواده سلطنتی اعلیحضرت و دبیرخانه ولیعهد اسپانیا صورت می گیرند. زمینه اصلی فعالیت های ملکه لتیزیا در رابطه با کودکان و جوانان است و به ویژه موارد مربوط به تحصیلات و بهداشت آنها در حیطه کاری ایشان قرار می گیرند.

در زمینه آموزش، اولویت های ملکه آموزش کودکان بین سنین 6 تا 16 سال و به ویژه ارتقا و حمایت از تربیت آنها برای فراگیری مشاغل مختلف است.

ترویج خواندن و درک مطلب به عنوان یک ستون اساسی برای رشد فکری دانش آموزان، حوزه دیگری از فعالیت های ملکه را شامل می شود که به منظور مبارزه با ناکامی های آموزشی و ترک تحصیل به آن می پردازند.

یکی دیگر از جنبه های آموزشی که مورد توجه ملکه لتیزیا قرار دارد، فراگیری عادات سالم از اوایل کودکی است زیرا ایشان بر این باورند که عادات سالم در زندگی بنیانی برای سلامت جسمی و روانی افراد هستند و در صورتی که در سن کودکی ارتقا یابند کاملا موثر واقع خواهند شد. از جمله این عادات سالم می توان به تغذیه، فعالیت بدنی و رشد مهارت های اجتماعی به عنوان سلاحی علیه اعتیاد زود هنگام در سنین حساس اشاره کرد.

در زمینه بهداشت، ملکه خود را وقف تشویق و دیده شدن افراد مبتلا به “بیماری های نادر”، خانواده های آنها و همچنین مبارزه با سرطان کرده اند. در سال 2010 خانم اوا کوهلر که همسر رئیس جمهور فدرال آلمان هستند ملکه لتیزیا را به دلیل اقداماتشان در زمینه بیماری های نادر برای شرکت در مراسم اهدای جوایز تحقیقاتی به برلین دعوت کردند. این اولین فعالیت ایشان در خارج از کشور اسپانیا بود.


در سپتامبر 2010 ، ملکه لتیزیا ریاست افتخاری انجمن مبارزه با سرطان اسپانیا و بنیاد علمی آن را به عهده گرفت. این اولین بار بود که او پست مدیریتی از این دست را به صورت دائمی می پذیرفت و این کار را با توجه به تأثیر بیماری سرطان در جامعه و اهمیت این انجمن در مبارزه با آن از طریق تحقیقات، اطلاعات و برنامه های پیشگیری و داوطلبانه انجام داد. ایشان مدیری فعال و متعهد هستند. بنابراین علاوه بر شرکت در فعالیت های خاص در زمینه های ذکر شده، ملکه لتیزیا مرتباً برای یادگیری در مورد فعالیت ها، برنامه ها و پروژه های انجمن، جلسات کاری برگزار می نمایند.

یکی از فعالیت های اصلی ملکه تلاش برای ترویج تحقیقات علمی است؛ نه تنها در مورد بیماریهای نادر یا مبارزه با سرطان بلکه همچنین حمایت از هر ابتکاری که موجب تسهیل گنجاندن تحقیقات علمی به عنوان یکی از ارکان اساسی در حوزه آموزش، بهداشت و نوآوری گردد. به عبارت دیگر، ملکه لتیزیا همیشه تحقیقات علمی را در اولویت قرار می دهند و آن را مانند چراغی برای هدایت جامعه ای می دانند که متعهد به پیشرفت همگان است.

ملکه به دنیای ناتوانان جسمی نیز توجه دارند. در طول این سال ها، ایشان به حمایت های نهادی از گروه های مختلف در جامعه اسپانیا پرداخته اند و برای مثال از افراد کم بینا گرفته تا کسانی که دچار اختلالات شنوایی یا اختلالات طیف اوتیسم هستند در این دسته قرار می گیرند.

ملکه لتیزیا علاوه بر فعالیت های نظامی که همراه با اعلیحضرت در آن شرکت می کنند، با حضور در مراسم روز نیروهای مسلح، ارائه پرچم های رزمی به برخی از واحدها و ریاست بر مراسم سوگند پرچم گارد سلطنتی، ارتباط خود را با ارتش حفظ می نمایند. همچنین ملکه، پادشاه را در سفرهای رسمی سالانه خود به خارج از کشور همراهی می کنند.

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Spain Reference
All About Spain