Spain Reference

خانه - درباره اسپانیا - بیوگرافی پادشاه اسپانیا

بیوگرافی پادشاه اسپانیا

اعلیحضرت پادشاه فیلیپه ششم بوربون و یونان (King Felipe VI)، سومین فرزند پادشاه خوان کارلوس
(King Juan Carlos) و ملکه سوفیا (Queen Sofía) است. ایشان در 30 ژانویه 1968 در کلینیک نوسترا سنورا دی لورتو (Nuestra Señora de Loreto) در مادرید متولد شدند. در مراسم غسل تعمید، نام های فلیپه، خوان، پابلو، آلفونسو د تودورس لوس سانتوس بر این پادشاه نهاده شد. این اسامی به ترتیب برای بزرگداشت اولین پادشاه بوربن که در اسپانیا سلطنت می کرد، پدربزرگ پدری ایشان که بزرگ خاندان سلطنتی اسپانیا بود، پدربزرگ مادری ایشان که پادشاه یونانیان بود و جد ایشان به نام آلفونسو سیزدهم که پادشاه اسپانیا بود؛ در نام گذاری پادشاه فیلیپه ششم به کار رفتند. همچنین در این مراسم، پدربزرگ پادشاه فیلیپه که کنت خوان بارسلونا
(Juan de Borbón, Count of Barcelona) بودند و مادر کنت خوان به نام ملکه ویکتوریا یوجین
 (Queen Victoria Eugenie) به عنوان پدر خوانده و مادرخوانده پادشاه فیلیپه ششم برگزیده شدند.

در سال 1981، نشان پشم زرین توسط اعلیحضرت خوان کارلوس که رئیس و حاکم انجمن شوالیه های کاتولیگ بودند به پادشاه فیلیپه اعطا گردید.

در 30 ژانویه 1986، هنگامی که پادشاه فیلیپه ششم هجده ساله شدند، در برابر مجلس اسپانیا به پادشاه سوگند وفاداری یاد کردند و عهد بستند که صادقانه وظایف خود را انجام دهند، به قانون اساسی و سایر قوانین پایبند باشند و از اجرای آنها اطمینان حاصل کنند، به حقوق شهروندان و جوامع خودمختار احترام بگذارند و به طور كامل نقش نهادين خود را به عنوان جانشين تاج و تخت به عهده بگیرند.

در 1 نوامبر 2003، اعلیحضرت خوان کارلوس و ملکه سوفیا، نامزدی پادشاه فیلیپه با ملکه لتیزیا اورتیز روکاسولانو (Letizia Ortiz Rocasolano) را اعلام کردند.

مراسم عروسی مذهبی در 22 ماه می 2004 در کلیسای جامع سانتا ماریا لارئال دلا آلمودنا مادرید
(Santa María la Real de la Almudena) برگزار شد.

اکنون پادشاه و ملکه اسپانیا دو دختر به نام های اینفانتا لئونور  (Infanta Leonor)متولد 31 اکتبر 2005 و اینفانتا سوفیا (Infanta Sofía) متولد 29 آوریل 2007 دارند که هر دو در مادرید به دنیا آمده اند.

پادشاه خوان کارلوس اول که پدر پادشاه فیلیپه ششم هستند در 18 ژوئن 2014 از تاج و تخت اسپانیا کناره گیری کردند و فرمان اجرای قانون اساسی در این مورد را صادر نمودند.

در 19 ژوئن 2014، پادشاه فیلیپه طبق ماده 61 قانون اساسی سوگند یاد کردند. ایشان در مجلس اسپانیا به عنوان پادشاه اعلام شدند و پادشاه فیلیپه ششم نام گرفتند.


پادشاه دارای درجه نظامی فرمانده کل ارتش، نیروی دریایی و نیروی هوایی است. این جایگاه بالاترین درجه نظامی در اسپانیا به شمار می آید و منحصراً مربوط به فرماندهی کل نیروهای مسلح است.

تحصیلات
پادشاه فیلیپه از زمانی نوزادی و برای دوره های ابتدایی و متوسطه تا سال 1984 در مدرسه سانتا ماریا دلوس روزالس (Santa María de los Rosales School) آموزش می دیدند. ایشان سال آخر از تحصیلات متوسطه که معادل دوره پیش دانشگاهی است را با تحصیل در کالج  لیک فیلد (Lakefield College Schoo) در کانادا به پایان رساندند.

از سپتامبر 1985 تا جولای 1988، اعلیحضرت در آکادمی عمومی نظامی (General Military Academy) در ساراگوسا (Zaragoza) آموزش دیدند و همان جا در 11 اکتبر 1985 به پرچم اسپانیا سوگند وفاداری یاد کردند. ایشان در مدرسه نیروی دریایی ارتش در شهر مارین  (Marín)و در آکادمی عمومی نیروی هوایی در سن خاویر  (San Javier) آموزش نظامی خود را به صورت پی در پی ادامه دادند و درجات ستوان پیاده نظام، ستوانیار نیروی دریایی و ستوان نیروی هوایی به ایشان اعطا گردید. همچنین پادشاه فیلیپه خلبان هلیکوپتر نیز هستند و قابلیت پرواز با ابزارآلات در اسکادران 402 نیروی هوایی ارتش را دارند. ایشان نشان خلبانی هلیکوپتر را از ارتش و نیروی دریایی دریافت کرده اند.

از اکتبر 1988 تا ژوئن 1993، پادشاه فیلیپه به دانشگاه اتونوما در مادرید (Autónoma University) رفتند و در رشته حقوق فارغ التحصیل شدند. همچنین ایشان به تحصیل در رشته های مختلف در رابطه با علم اقتصاد پرداختند تا تحصیلات خود را در این زمینه نیز به پایان برساند.

در سپتامبر 1993، پادشاه فیلیپه برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد روابط بین الملل در دانشکده خدمات خارجی ادموند والش  (Edmund Walsh School) واقع در دانشگاه جورج تاون واشنگتن دی سی
(Georgetown University) ثبت نام کردند و در 26 ماه می 1995 فارغ التحصیل شدند.

از سپتامبر 1999 تا ژوئن 2000، ایشان برای یادآوری مطالب، دوره ای را در زمینه امنیت و دفاع گذراندند.

فعالیت های رسمی

در سال 1990، پادشاه فیلیپه بازدیدهای رسمی خود از جوامع خودمختار اسپانیا را آغاز کردند تا به دانش عمیق تری از این کشور دست یابند و به همه اسپانیایی ها نزدیک تر شوند.


پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در ایالات متحده آمریکا، عالیجناب فیلیپه به تعهدات سازمانی خود در مقام ولیعهدی در داخل و خارج اسپانیا عمل کردند و در مهمترین رویدادهای زندگی مردم اسپانیا در بخش ها و حوزه های مختلف شرکت می نمایند.

ایشان مرتباً با نهادهای قانون اساسی و نهادهای اصلی دولت مرکزی و جوامع خودمختار اسپانیا جلساتی را برگزار کرده اند تا از فعالیت های آنها مطلع شوند.

پادشاه اسپانیا برای آگاهی از امور ملی و بین المللی با افراد زیادی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و رسانه ها اجازه ملاقات به صورت عمومی و خصوصی اعطا کرده است.

فعالیت های نظامی

اعلیحضرت فیلیپه با نیروهای مسلح و گارد کشوری در ارتباط نزدیک هستند و مجموعه ای از فعالیت ها را دنبال می نمایند که شامل دادن درجه در آکادمی های افسران و درجه داران، شرکت در تمرین ها و مانورها و همچنین بازدید از واحدها، مراکز و نهادها می شوند. ایشان از سال 2010 در ملاقات های رسمی با نظامیان نیز حضور می یابند. علاوه بر حفظ ارتباط با همکلاسی های خود در آکادمی های نظامی، پادشاه فیلیپه در طی ملاقات های خصوصی با افسران ارشد نظامی و گارد کشوری و از طریق جلسات کاری، در جریان امور نظامی قرار می گیرند.

فعالیت های خارج از کشور

پادشاه فیلیپه به عنوان شاهزاده آستوریاس و ولیعهد اسپانیا فعالیت های زیادی را در خارج از کشور انجام دادند و در ارتقا منافع اقتصادی و تجاری اسپانیا نقش بسیار فعالی را ایفا کردند. ایشان همچنین به ارتقا دانش زبان و فرهنگ اسپانیایی علاقه خاصی داشتند و به حمایت از مراکز فرهنگی سروانتس (Instituto Cervantes centres) پرداختند و کرسی هایی در دانشگاه های مهم خارجی برای گسترش دانش در مورد تاریخ و واقعیت کنونی اسپانیا ایجاد کردند.

به همین منظور، پادشاه فیلیپه هر ساله با همراهی ملکه لتیزیا، از یک کشور اسپانیایی زبان در آمریکا یا کشور برزیل و همچنین کشور دیگری در اتحادیه اروپا، خاورمیانه یا خاور دور که اسپانیا در آنها منافع استراتژیک دارد، به صورت رسمی دیدار می نماید.

از ژانویه 1996، پادشاه فیلیپه به نمایندگی از اسپانیا در مراسم تحلیف روسای جمهور در کشورهای اسپانیایی زبان آمریکا و کشور برزیل حضور داشته اند.

بنیادها
پادشاه فیلیپه علاوه بر فعالیت های رسمی خود، ریاست افتخاری انجمن ها و بنیادهای مختلفی را بر عهده دارند و بخصوص نسبت به فعالیت های این نهادها متعهد هستند. ایشان در جلسات کاری شرکت می کنند و جلسات هیئت امنای آنها را اداره می نمایند. از جمله این بنیادهای قابل توجه می توان به بنیاد شاهزاده آستوریاس، بنیاد شاهزاده ژیرونا و بنیاد هسپریا اشاره کرد.

بنیاد شاهزاده آستوریاس در 24 سپتامبر 1980 در اویدو (Oviedo) مرکز استان  (Asturias) تاسیس شد و یکی  از اهداف آن، تلاش در جهت ارتقا و ترویج ارزشهای فرهنگی و اخلاقی برای کمک به پیشرفت بشریت است. هر ساله در مراسمی به ریاست اعلیحضرت فیلیپه جوایز بین المللی و مشهور “شاهزاده آستوریاس” به صورت نمادین در ماه اکتبر و در شهر اویدو اعطا می گردند.

بنیاد شاهزاده ژیرونا در سال 2009 با هدف حمایت از جوانان و ارتقا روحیه کارآفرینی آنها در حوزه های تجاری، اجتماعی، علمی، دانشگاهی و فرهنگی ایجاد گردید. رویداد اصلی آن انجمن ایمپولسا  (Impulsa Forum)است که هر ساله در ژیرونا (Girona) برگزار می شود.

پادشاه فیلیپه به همراه ملکه لیتزیا ریاست بنیاد هسپریا را بر عهده دارند. این بنیاد در سال 2010 برای ترویج پروژه هایی با ماهیت اجتماعی برای مشارکت جوانان و به ویژه جوانان از محرومترین اقشار جامعه ایجاد گردید.

ایشان همچنین جلسات کاری منظمی را با بنیاد کادسپا(Codespa Foundation)  و موسسه سلطنتی الکانو (Elcano Royal Institute) برگزار می کنند. بنیاد کادسپا به مبارزه با فقر از طریق توسعه اقتصادی و اجتماعی اختصاص دارد و موسسه سلطنتی الکانو، اتاق فکر اصلی اسپانیا به شمار می آید که هدف آن تفکر و ایده پردازی در زمینه روابط بین المللی و استراتژیک است.

سرگرمی ها

پادشاه فیلیپه به طور كلی به ورزش علاقه مند است و در المپیك 1992 بارسلونا، عضو تیم قایقرانی المپیك اسپانیا در كلاس سولینگ بودند. ایشان در مراسم افتتاحیه المپیک آن سال پرچمدار کشور اسپانیا در رژه  کاروان ورزشکاران نیز بودند. در آن دوره از مسابقات اعلیحضرت در رده ششم قرار گرفتند و به همین منظور دیپلم المپیک به ایشان اعطا شد.

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Spain Reference
All About Spain