Spain Reference

خانه - درباره اسپانیا - در حیات وحش استراحت کنید!

از شلوغی بارسلونا خسته شده اید؟ در حیات وحش استراحت کنید!

در جهت حل معضل ازدیاد گردشگران در کاتالونیا (Catalonia)، تنها پارک ملی واقع در این منطقه فضای زیادی را برای گردش بازدیدکنندگان فراهم آورده است.

دلایل زیادی وجود دارد که حداقل یک بار در طول زندگی خود به دیدن بارسلونا بروید اما در سال های اخیر، این شهر بر اثر ازدیاد گردشگران آسیب دیده است. ازدحام جمعیت در جاذبه های گردشگری، رنجش محلیان و فشار بر روی ویژگی های خاص بارسلونا از جمله این اثرات مخرب هستند. بنابراین از یک مسافر چه کاری برمی آید؟ پاسخ شما آسان است: افق دید خود را گسترش دهید.

به منظور یافتن راه حل برای معضل ازدیاد گردشگران و در جهت شروع برنامه های خود در این زمینه، به گردش در تنها پارک ملی اسپانیا در کاتالونیا می رویم که دارای بهترین مسیرهای پیاده روی در منطقه است و از لحاظ تاریخی و فرهنگی ویژگی های برجسته ای نیز دارد. در این مقاله می توانید با پارک ملی آیگوستورتس و دریاچه دی سان مورسی (Aigüestortes i Estany de Sant Maurici) در قلب رشته کوه پیرنه (Pyrénées) در اسپانیا آشنا شوید.

درباره پارک ملی آیگوستورتس و دریاچه دی سان مورسی

این پارک چهار ساعت با ماشین از بارسلونا فاصله دارد و نام آن در زبان کاتالونیایی به معنی “نهرهای پر پیچ و خم و دریاچه های سنت موریس” است. در این پارک دریاچه های یخچالی، آبشارها و جویبارهای تندگذر همراه با قله های گرانیتی بر فراز آنها که از اطراف پوشیده از درختان صنوبر و کاج هستند، ترکیبی زیبا را پدید آورده اند. در مراتع مرتفع، گلهای وحشی در بهار مانند فرش هایی زیبا گسترده می شوند.

 به دلیل فراز و نشیب های موجود، این پارک دارای پوشش گیاهی متنوعی از گیاهان کوهی است. دره های پایینی میزبان جنگل های برگریز اروپایی هستند که غالباً درختان بلوط، زبان گنجشک اروپایی، راش یا درخت فندق معمولی را شامل می شوند. بیشه ها و مراتع سابق كه برای كشاورزی مورد استفاده قرار می گرفتند امروزه معمولاً پوشیده از چمنزارها و بوته ها هستند كه جنگل های ثانویه با كاج اسكاتلندی بر آنها تسط یافته اند.

ویژگی های منحصر به فرد

در شهر چشمه های آب گرم به نام کالدس دو بوئی (Caldes de Boí) که در ضلع غربی پارک واقع شده است، کوهنوردان می توانند پاهای خسته خود را در چشمه های آب گرم بگذراند و استراحت نمایند. تاریخ در شهر تاول (Taüll) به انتظار نشسته است؛ جایی که کلیساهای دوست داشتنی سانتا ماریا (Santa Maria) و سنت کلمنت (Sant Climent) با برج های ناقوسشان به سبک لمبارد (Lombard) در پس زمینه ای از بیشه های سرسبز و قله های صخره ای سر بر افراشته اند. در زمستان، پیست اسکی بوي تائول (Boí Taüll) که ارتفاع آن تا 8060 فوت معادل 2450 متر می رسد، این منطقه را به قلمرو اسکی بازان تبدیل می کند.

چشمگیرترین گروه کلیساهای سبک رمانسک (Romanesque) در جهان داخل دره شیب داری معروف به وال د بوئی (Vall de Boí) واقع شده اند و برجهای بلند و باریک آنها از کف دره رو به آسمان نشانه می روند. این کلیساها بین قرون 11 و 14 ساخته شده اند و در لیست یونسکو نیز به ثبت رسیده اند.

وقتی شهر را ترک کنید و به سمت تپه ها بروید، تازه جادوی واقعی این پارک برایتان آشکار خواهد شد. ممکن است با اسب هایی مواجه شوید که زنگوله گاو دارند یا با هدفی آرمان گرایانه به جستجوی دریاچه (Estany Perdut) و کوه های گمشده (Agujas Perdut) بروید. شاید درخت بونسای کاج صد ساله را ببینید که از صخره ای در نزدیکی دریاچه لونگ (Estany Llong) روییده است و یا به دنبال کاج سیاه 600 ساله بروید. این درخت معروف از آگوست 1492 که کلمبوس (Columbus) سفر دریایی خود را از اسپانیا آغاز کرد در این جا ایستاده است و ضخامت تنه آن به 20 فوت معادل 6 متر می رسد.

بهترین مسیرها

دریاچه بلورین دی سان مورسی (Estany de Sant Maurici) از محبوب ترین نقاط دیدنی پارک به شمار می آید. مسیر جذابی که روستاهای اسپات (Espot) و بوئی (Boí) را به هم متصل می سازد، از کنار این دریاچه یخچالی می گذرد. دریاچه دی سان مورسی بر اثر آب شدن یخچال های طبیعی به وجود آمده و وجودش را مدیون صخره های گرانیتی نفوذناپذیر در این کوه ها است.

نکته برجسته دیگر در این منطقه یک دره باریک و دیدنی است که تنگه کالجی ها (Estret de Collegats) نام دارد و توسط رودخانه پر آب نوگورا (Noguera River) به وجود آمده است. در اینجا می توانید یک سطح سنگی را مشاهده کنید که استالاکتیت های یخی از آن آویزان هستند و به آن سنگ آرژانتین (the Roca de l’Argentina) می گویند.

مسیر مارموت (Marmot) برای پیاده روی همراه با دیدن مناظر زیبا مناسب است. این مسیر از سد کاوالرز (Cavallers dam) عبور می کند و در دریاچه سیاه (Estany Negré) به پایان می رسد ولی مسیر دریاچه لونگ شما را به قلمروهای داخلی پارک در امتداد فلات آیگوستورتس (Aigüestortes) می رساند.

برای درک تاریخ این کوه ها، مسیری به نام راه های زنده (Camins Vius) را در پیش بگیرید. این مسیر در امتداد راه های دره ای و سنتی قرار دارد که قدمت بیشتر آنها به قرون وسطی برمی گردد. حتی برخی از این راه ها قدیمی تر نیز هستند. این مسیر از روستاهای اطراف پارک عبور می کند و از مناطق آلتا ریباگورسا (Alta Ribagorça)، دره آران (Vall d’Aran) و پالارس سوبیرا (Pallars Sobirà) می گذرد.

مشاهده حیات وحش

پارک ملی آیگوستورتس میزبان جانوران زیادی است که در پیاده روی هایتان باید به جستجوی آنها بپردازند. از جمله پرندگان ساکن این پارک می توان به پرنده های کاپراسیلی (capercaillie)، تارمیگان (rock ptarmigans)، عقاب های طلایی، کرکس های گریفون (griffon vulture) و کرکس های ریشدار اشاره کرد. کرکس ریش دار نام عمومی لاشخور (lammergeier) پر سیاه مایل به قهوه ای است که پرنده ای بومی و جالب به شمار می آید. طول بال های کرکس ریشدار تقریباً 10 فوت معادل 3 متر است. افرادی که به پیاده روی در جنگل می روند ممکن است دارکوب سیاه یا زغن نوک قرمز را نیز ببینند.

گونه های پستانداران در این پارک بز کوهی پیرنه، قاقم (stoat)، مارموت آلپی (alpine marmot) و گوزن های زرد را شامل می شوند. گوزن های نسبتاً کوچک که حدود 3 فوت معادل یک متر طول دارند، در نیمه دوم قرن 20 به این پارک آورده شدند.

اگرچه این پارک با دوزیستان کنار نمی آید، اما می توانید به دنبال سمندر جویبار پیرنه بگردید که بخوبی خود را استتار می کند. هم چنین مراقب مار افعی یا افعی آسپیک (aspic viper) باشید زیرا که این مار سمی است و نباید تحریک شود. در سراسر پارک، دریاچه ها و رودخانه ها مملو از قزل آلای قهوه ای هستند.

آنچه باید بدانیم

بلندترین جا در این پارک، قله کومولافورنو (Pic de Comolaforno) است که در دو مایلی (سه کیلومتری) آن قرار دارد. به دلیل ارتفاعات بلند در این پارک بسیاری از مسیرها فقط در بهار و تابستان باز هستند. بین ماه های می و ژوئن، جویبارها در پر آب ترین حد خود هستند و گل های وحشی رنگارنگ در ماه های ژوئن و جولای شکوفا می شوند.

حتی در تابستان هوا متغیر است، بنابراین با آمادگی بیرون بروید. مسیرهای پارک به خوبی مشخص شده اند و مسیرهای طولانی تر کلبه هایی به عنوان پناهگاه دارند. مسیر اسپات بوئی (Espot-Boí) حدود 15.5 مایل معادل 25 کیلومتر است و گذر از آن حدود نه ساعت طول می کشد.

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Spain Reference
All About Spain