Spain Reference

خانه - درباره اسپانیا - سویل  در اسپانیا

سویل  در اسپانیا

از یکی از کارمندان نشنال جئوگرافیک در مورد سفر اخیر وی به سویل (Seville) پرسیدیم. در این مقاله پای صحبت هایش می نشینیم و از بینش او درباره بهترین جاذبه های تاریخی و فرهنگی شهر سویل با آب و هوای گرمش بهره مند می شویم.

کلر تینسلی (Claire Tinsley)، کارمند نشنال جئوگرافیک و علاقه مند به سفر، اخیراً به پرتغال و اسپانیا سفر کرده و در خیابان های سنگفرش شده شهر تاریخی سویل، به گشت و گذار پرداخته است. او پس از بازدید از معماری گوتیک در شهر سویل و رسیدن به آرزویش، در کافه ای توقف کرد تا نوشیدنی به نام تینتو (tinto) را بنوشد که در واقع نوشیدنی مورد علاقه مردم محلی به شمار می آید. سپس کلر به تماشای اجرای مسحورکننده رقص فلامنکو می رود تا یک درس فراموش نشدنی در تاریخ این رقص بگیرد.

ما با کلر در مورد مکان های مورد علاقه او در سویل و جاهایی که بازدید از آنها واجب است صحبت کردیم و البته درباره نوشیدنی سنگریا (sangria) هم پرسیدیم.

نظر شما راجع به یک روز عالی در سویل چیست؟

اگر فرصتی برای گشت و گذار در خیابان های سویل داشته باشید، آن را از دست ندهید. گم شدن در خیابان های آن یکی از نکات برجسته در این سفر بود. در سایه کلیسای جامع سویل که بزرگترین کلیسای جامع گوتیک در جهان است بایستید تا از پیچیدگی جزئیات نما شگفت زده شوید و همچنین از آفتاب در امان باشید. داخل آن شیشه های رنگی زیادی از قرن پانزدهم و 80 عبادتگاه کوچک خواهید یافت. اتفاقاً این مکان آرامگاه ابدی کریستف کلمب (Christopher Columbus) نیز هست.

بعد از ظهر را در یک کافه بگذرانید اما به جای یک لیوان سانگریا که معمولاً مورد انتخاب گردشگران است، یک لیوان تینتو سفارش دهید. این نوشیدنی ساده، از مخلوط شراب قرمز و نوشابه گازدار مثل سون آپ یا اسپرایت درست می شود و مورد علاقه محلیان است. گرچه در ابتدا ممکن است عجیب به نظر برسد، اما این یک نوشیدنی اشتها آور و بسیار انرژی بخش است!

به نظر می رسد که سویل تاریخچه ای طولانی و غنی برای کاوش داشته باشد. آیا در آنجا که بودید از موزه های عالی آن بازدید کردید؟

موزه مورد علاقه من در قلب خیابان های کوچک سویل بود. موزه رقص فلامنکو (Museo del Baile Flamenco) که توسط رقصنده معروف فلامنکو به نام کریستینا هویوس (Cristina Hoyos) تاسیس شده است، درک مفصلی از تاریخ رقص فلامنکو به من داد. به ما گفتند که این رقص ریشه تاریخی عمیقی دارد و با ترکیب فرهنگ های باستانی فنیقی، کولی های فلاندر، برده های کارائیب و آندلسی ها تشکیل شده است. ما همچنین لباسهای مخصوص رقص فلامنکو را دیدیم که توسط برخی از مشهورترین رقصندگان زمان خود پوشیده شده بودند، از جمله لباس قرمزی که هویوس در اجرای خود در بازی های المپیک تابستانی 1992 به میزبانی بارسلونا پوشیده بود.

گروه ما که از سمت نشنال جئوگرافیک در سفر بودیم به یک تور خصوصی از موزه دعوت شدیم و یک ساعت با نوشیدنی سانگریای خوشمزه مورد پذیرایی قرار گرفتیم. سپس یک اجرای خصوصی از رقص فلامنکو برایمان برگزار شد. کسانی که به تنهایی به سویل سفر می کنند، می توانند بلیط هرکدام از دو اجرای روزانه را خریداری نمایند.

دیدن رقص فلامنکو پس از اطلاع از اهمیت تاریخی و فرهنگی آن چگونه بود؟

در موزه رقص فلامنکو، ابتدا دو خواننده و یک گیتاریست روی صحنه آمدند و آن را آماده کردند. آنها با هم به نواختن یک ملودی پرداختند و سکوتی فضای اتاق را در بر گرفت. سپس رقصنده ها روی صحنه رفتند و با اولین ضربه پاشنه خود توجه من را کاملاً جلب کردند. از آنجا که در آن زمان ما درک بهتری از تاریخ و منشأ رقص فلامنکو پیدا کرده بودیم، تماشای حرکت رقصنده ها تاثیرگذارتر بود. این رقاص ها با ضربه پاهایشان بر روی زمین به اثر صدای کف زدن نوازندگان و ملودی گیتار می افزودند و همه با هم یک ریتم و هارمونی عالی را به وجود می آوردند. در حالی که نوشیدنی سانگریا را می چشیدم به پاهای رقاص ها که سریعتر و سریعتر حرکت می کردند چشم دوخته بودم و آرزو داشتم که بقیه سفر خود را در آن اتاق کوچک بگذرانم و این استادان را در حال تمرین هنر خود ببینم. با نگاه کردن به اطراف اتاق، مسافران دیگر را دیدم که از حیرت دهانشان باز مانده بود و فهمیدم که احتمالاً در این حس تنها نیستم.

آیا این سفر، لیست سفرهای رویایی شما را تغییر داده است؟

هنگامی که من کوچک بودم، خواهر بزرگترم از یک ترم تحصیلی در اسپانیا بازگشت و یک دست لباس رقص فلامنکو و قاشقک (castanet) برایم آورد. من با تمام نشاط و ناهماهنگی هایی که از یک کودک شش ساله انتظار می رود، دور خانه می رقصیدم، قاشقک ها را به صدا در می آوردم و با نهایت سرعتی که می توانستم پاهایم را به زمین می کوبیدم. دیدن حرکات این رقاص های حرفه ای که با وقار و سرعت همراه بود، قطعاً موردی را از لیست آرزوهای من کم کرد که حتی نمی دانستم آنجاست!

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Spain Reference
All About Spain