Spain Reference

خانه - درباره اسپانیا - همه چیز درباره مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی در اسپانیا

سیستم درمانی و بهداشتی اسپانیا در رتبه‌بندیها همواره از بهترین‌ها در جهان است. این سیستم درمانی تقریباً مراقبت‌های بهداشتی عمومی در سراسر اسپانیا را فراهم می‌کند و اغلب توسط شهروندان مالیاتی از طریق تأمین اجتماعی تأمین مالی می‌شود. با این حال، اگر نیاز به مراقبت پزشکی تخصصی – مانند دندانپزشک یا متخصص مراقبت‌های روانی – دارید، بهتر است که به بیمه خصوصی اعتماد کنید.

سیستم درمانی بهداشتی چگونه در اسپانیا کار می‌کند؟

سیستم بهداشتی

اسپانیا یک سیستم بهداشتی با کیفیت بالا دارد که تقریباً پوشش کامل برای تمام ساکنان را تضمین می‌کند. بیش از 99٪ جمعیت مراقبت‌های بهداشتی عمومی (asistencia sanitaria pública) را دریافت می‌کنند که به آن سیستم بهداشت ملی یا

 (Sistema Nacional de Salud – SNS) گفته می‌شود.”

سیستم مراقبت‌های بهداشتی عمومی در سطح ملی و منطقه‌ای سازماندهی شده است. سطح ملی مسئولیت قوانین و مقررات را دارد و سطح منطقه‌ای – که در ۱۷ منطقه خودمختار انتشار پیدا کرده است – نظارت بر مدیریت محلی خدمات بهداشتی را بر عهده دارد. این سیستم توسط وزارت بهداشت اسپانیا (Ministerio de Sanidad) که سیاست‌ها را توسعه می‌دهد و بودجه ملی بهداشت را نظارت می‌کند، نظارت می‌شود.

بیش از ۷۰٪ از هزینه سیستم بهداشتی توسط مالیات عمومی تأمین می‌شود، که گزارش شده است حدود ۱۱٪ از تولید ناخالص داخلی (GDP) است. معمول است که ساکنان اسپانیا بیمه بهداشت خصوصی (seguro de salud privado) داشته باشند تا پوشش مراقبت‌های بهداشتی عمومی را تکمیل کنند.

بر اساس شاخص سالم‌ترین کشورها در سال 2019 به گزارش بلومبرگ، اسپانیا بالاترین رتبه بهداشتی در جهان را داشته است. امید به زندگی به طور کلی ۸۳.۵ سال است که بهترین نتیجه میان سایر کشورهای اتحادیه اروپا (EU) است.

شاخص مراقبت‌های بهداشتی سال 2021 اسپانیا را هشتم از بین ۸۹ کشور در کل مراقبت‌های بهداشتی رتبه‌بندی کرده است. در اروپا، چهارمین کشور است و تنها پشت اتریش، دانمارک و فرانسه قرار دارد. اگرچه سیستم بهداشتی همچنان در برخی مکان‌ها کمبود دارد

چه کسانی می‌توانند به مراقبت‌های بهداشتی اسپانیا دسترسی داشته باشند؟

هر کسی که در اسپانیا زندگی و کار می‌کند – به عنوان حقوقی یا مستقل – می‌تواند از مراقبت‌های بهداشتی عمومی به طور رایگان بهره‌ بگیرد، همچنین کودکان، افراد باردار .

شهروندان اتحادیه اروپا / EFTA (European Free Trade Association – ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس) می‌توانند با داشتن کارت بیمه بهداشت اروپایی (EHIC) به مراقبت‌های بهداشتی رایگان دسترسی یابند.

مهاجران بدون اسناد نیز می‌توانند به مراقبت‌های پزشکی دسترسی پیدا کنند، اما مجبور هستند حداقل ۴۰٪ از هزینه‌های داروهای تجویزی به آن‌ها را پرداخت کنند.”

قیمت مراقبت‌های بهداشتی در اسپانیا چقدر است؟

سیستم بهداشتی اسپانیا از کمک‌های بیمه اجتماعی ساکنان شاغل تأمین مالی می‌شود. اگر کارمندی برای بهداشت عمومی ثبت‌نام کند، همسر و فرزندان وابسته او نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند. گروه‌های اجتماعی-اقتصادی خاص دیگری مانند دانش‌آموزان و بازنشستگان نیز می‌توانند از سیستم بهداشت عمومی بهره‌برند، حتی اگر واریز به بیمه بهداشتی نکرده باشند.

بر اساس داده‌های سال 2022 از وزارت بهداشت، اسپانیا سالانه حدود 90.3 میلیارد یورو (یا تقریباً 1,907 یورو برای هر نفر از ساکنین) را برای بهداشت عمومی هزینه می‌کند. حدود 12.8 میلیارد یورو از آن برای تجویز داروها صرف می‌شود. بهداشت خصوصی سالانه حدود 32.5 میلیارد یورو دیگر (یا 687 یورو برای هر نفر از ساکنین) به جمع کل اضافه می‌کند. این به این معنی است که سیستم بهداشتی اسپانیا هر سال حدود 122.8 میلیارد یورو هزینه می‌کند (یا 2,594 یورو برای هر نفر از ساکنین).

بیشتر مراقبت‌های بهداشتی ابتدایی در اسپانیا رایگان است. ساکنان تنها باید تا حدی از هزینه‌های تجویزی و همچنین پرداخت‌های منظم بیمه بهداشتی عمومی پرداخت کنند. با این حال، اگر به مراقبت‌های پزشکی ویژه نیاز دارند، ممکن است با هزینه‌های اضافی روبه‌رو شوند. در اینجا بیمه بهداشت خصوصی به کمک می‌آید.


چگونه در شبکه بهداشت اسپانیا ثبت‌نام کنیم؟

ساکنان قانونی می‌توانند با کارت EHIC یا کارت بهداشت اسپانیایی (TSI) به بهداشت عمومی دسترسی پیدا کنند. هر دو کارت به همراه بیمه پزشکی شما به صورت رایگان صادر میگردد.

شما می‌توانید برای دریافت کارت بهداشت اسپانیایی در مرکز اصلی مراقبت‌های ابتدایی محلی خود  (centre d’atenció primària – CAP)  درخواست دهید. کارت TSI را در طی دو تا سه هفته به آدرس منزل خود دریافت خواهید کرد. این کارت به شما امکان ثبت‌نام با یک پزشک یا مرکز بهداشتی فردی در حوزه بهداشتی محلی شما را می‌دهد. با این حال، برای ملاقات با پزشکان متخصص دیگر، شما باید توسط پزشک خانواده به آن‌ها ارجاع داده شوید.

مطمئن شوید همیشه کارت را با خودتان داشته باشید تا بتوانید آن را هنگام استفاده از خدمات بهداشت عمومی یا خرید دارو از یک داروخانه ارائه دهید.

گزینه‌های مراقبتهای پزشکی خصوصی

مقررات بهداشت خصوصی در کنار سیستم عمومی اداره می‌شوند، و برخی مراکز بهداشتی (centros de salud) هر دو را ارائه می‌دهند. اگر در حال انجام درمانی هستید که تحت پوشش بهداشت دولتی نیست، شما باید بیمه بهداشت خصوصی بگیرید یا مبلغ کامل هزینه‌های مراقبت پزشکی خود را پرداخت کنید.

بسیاری از افراد همچنین انتخاب می‌کنند که بیمه خصوصی بگیرند تا دسترسی به درمان بهتر و سریع‌تر داشته باشند. حدود ۲۵٪ از جمعیت دارای بیمه بهداشت خصوصی هستند. بیمه بهداشت خصوصی همچنین در میان مهاجران محبوب است. در بعضی از انواع ویزاهای مهاجرتی همچون اقامت تمکن مالی داشتن بیمه خصوصی اجباری است.

بیمه بهداشتی خصوصی معمولاً حدود ۵۰-۲۰۰ یورو در ماه هزینه دارد، بسته به برنامه پوششی. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه بهداشت خصوصی که به بین‌المللی‌ها خدمات ارائه می‌دهند”

امکانات درمانی و بهداشتی در اسپانیا

مراکز بهداشتی و کلینیک‌ها

مراقبت‌های بهداشتی ابتدایی (atención primaria) – از جمله دریافت نسخه (receta) – توسط پزشکان خانواده و مراکز بهداشتی ارائه می‌شود. این مراکز در هر منطقه ای  قرار دارند و معمولاً توسط یک تیم چندتخصصی که شامل موارد زیر است، تأمین می‌شوند:

•          پزشکان خانواده (médico de cabecera)

•          پزشکان کودکان (pediatras)

•          پرستاران (enfermeras)

•          زنان‌  (ginecólogos)

•          فیزیوتراپیست‌ها (fisioterapeutas)

هر مرکز معمولاً حدود شش پزشک خانواده دارد. اگرچه برخی از برخی برای ملاقات با یک پزشک خاص باید نوبت بگیرید، ممکن است هر بار که مراجعه می‌کنید، شخص مشابهی را نبینید.

داروخانه‌های اسپانیایی

پس از تجویز داروی شما، می‌توانید آن را از هر داروخانه (farmacia) در اسپانیا تحویل بگیرید. این داروخانه‌ها از نماد جلویی بزرگ سبز خود به راحتی قابل تشخیص هستند. ساعات کاری معمولاً از ساعت 9:30 تا 14:00 و 17:00 تا 21:30 از دوشنبه تا جمعه است. ساعات در طی هفته‌های آخر هفته متفاوت است و معمولاً روزهای یکشنبه بسته هستند.

بیشتر شهرها و روستاها دارای یک یا چند داروخانه هستند و هر کدام نوبت‌های باز شدن خارج از ساعات کاری را به تناوب دارند. معمولاً یک اعلان روی پنجره یا درب فروشگاه با جزئیات نزدیکترین داروخانه 24 ساعته (farmacia de guardia) وجود دارد.

اسپانیا برای داروهای تجویزی روی یک سیستم مشارکتی عمل می‌کند. این بدان معناست که ساکنان باید درصدی غیرقابل بازپرداخت از هزینه‌های دارویی را پرداخت کنند. میزان پرداخت شما به وضعیت شخصی شما بستگی دارد:

•          اگر شما در سن کاری هستید، تا 60٪ از هزینه‌ها را براساس درآمد سالیانه‌تان پرداخت می‌کنید

•          بازنشستگان حدود 10٪ از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند

بیمارستان‌ها در اسپانیا

اگر به یک آمبولانس نیاز دارید (ambulancía)، می‌توانید خدمات اضطراری را با شماره اضطراری  (112) تماس بگیرید. همچنین می‌توانید مستقیماً به بیمارستان (hospitales) یا مرکز اورژانس (Urgencias) بروید اگر این کار آسان‌تر باشد.

“اسپانیا دارای تعداد زیادی بیمارستان‌های عمومی و خصوصی است، اما تنها بیمارستان‌های عمومی در اسپانیا درمان رایگان ارائه می‌دهند. زیرا برخی از بیمارستان‌ها همچنین مراقبت‌های پزشکی خصوصی ارائه می‌دهند، اطمینان حاصل کنید که کارکنان را با نمایش کارت بیمه خود آگاه کنید که کدام خدمات را می‌خواهید.

دندانپزشکان در اسپانیا

مراقبت‌های دندانی تحت پوشش سیستم بهداشتی عمومی نیست مگر آنکه کودک زیر 15 سال باشید یا نیاز به عمل جراحی داشته باشید. در این موارد بیمه‌ی بهداشتی خصوصی به کمک شما خواهد آمد.

معمولاً ملاقات‌های اولیه و بررسی دندان‌ها به صورت رایگان است. دندانپزشک شما (dentista) برنامه‌ی درمانی و پیش‌فاکتوری به شما ارائه خواهد داد و معمولاً نیاز به پرداخت پیشاپیش دارند.

پزشکان و تخصص‌ها

اسپانیا تعداد نسبتاً زیادی پزشک دارد، اما تعداد نسبتاً کمی پرستار. در سال 2021، برای هر 1000 نفر (به‌جز دستیاران پرستاری) 4.4 پزشک و 5.9 پرستار وجود داشت. علاوه بر این، توزیع حرفه‌ای‌های پزشکی در مناطق مختلف متفاوت است و همچنین بین مناطق شهری و روستایی متغیر است. نسبت پزشکان خانواده در کشور مشابه میانگین اتحادیه اروپا است (20.8٪ در مقابل 20.6٪).

اگر بیمه‌ی بهداشتی خصوصی دارید، می‌توانید متخصص‌ها را سریع‌تر از طریق سیستم عمومی مشاهده کنید.

مراقبت‌های بهداشتی کودکان

تمام کودکان در اسپانیا تحت پوشش بیمه والدین خود دارای مراقبت‌های بهداشتی رایگان هستند. این شامل مراقبت‌های دندانی رایگان و دسترسی به خدمات کودکان تا سن 15 سال می‌شود. در سراسر کشور، خدمات تخصصی ویژه‌ای برای نیازهای کودکان وجود دارد، از جمله روان‌شناسان کودکان و روانپزشکان.”

برنامه ملی واکسناسیون کودکان در اسپانیا وجود دارد. واکسن‌هایی که برای کودکان در اسپانیا توصیه می‌شود عبارتند از:

هپاتیت B

دیفتری، سیاه‌سرفه، تهوع و شکم‌درد (DTaP)

هپاتیت A

پنوموکوک

هموفیلوس

شیوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

سرخک

واکسن آنفلوآنزا

مراقبت‌های بهداشت روان

مراقبت‌های بهداشت روانی در اسپانیا کمبود دارد. تنها شش روان‌شناس بالینی برای هر 100،000 نفر جمعیت وجود دارد. این مقدار از میانگین OECD کمتر است که 20 نفر در هر 100،000 نفر جمعیت را تشکیل می‌دهد، و همچنین از میانگین اتحادیه اروپا کمتر است که 38 نفر در هر 100،000 نفر جمعیت را تشکیل می‌دهد. نگران‌کننده تر این است که تنها 2300 نفر از 32000 روان‌شناس ثبت‌نام‌شده در کشور در سال 2018 برای سیستم بهداشت عمومی کار می‌کردند.

در سال 2021، یک پنجم ساکنان اسپانیا از اختلالات بهداشت روانی (مانند افسردگی یا اضطراب) رنج می‌برند. به عنوان یک نتیجه، اسپانیا بزرگ‌ترین مصرف‌کننده داروهای ضد اضطراب در جهان و بزرگ‌ترین مصرف‌کننده داروهای روانپزشکی یا تنظیم‌کننده روان‌ در اتحادیه اروپا است (مانند ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب و ADHD، آنتی‌پسیکوتیک‌ها و مهارکننده‌های خلقی.

برای مقابله با بحران بهداشت روان، اسپانیا یک برنامه بهداشت روانی با بودجه 100 میلیون یورو راه‌اندازی کرد که از سال 2021 تا سال 2024 اجرا می‌شود. این برنامه بر روی آموزش حرفه‌ای‌ها، مبارزه با تبلیغ و تبعیض، جلوگیری از اعتیاد و انتحار و ارتقای روانی تمرکز دارد.

اتحادیه بهداشت روان به نزدیکی وزارت بهداشت برای بهبود کیفیت خدمات و ادغام 17 جامعه خودکفا کار می‌کند.

اگر به درمان بهداشت روانی نیاز دارید، می‌توانید با پزشک خانواده‌ی خود تماس بگیرید تا ارجاع بگیرید. متاسفانه، احتمالاً با بیمه‌ی بهداشت خصوصی بهتر کمک خواهید گرفت.”

بهداشت و درمان زنان

اگرچه ممکن است در مناطق مختلف متغیر باشد، استان‌های خودکفا در اسپانیا استاندارد خوبی در زمینه پزشکی و بهداشت زنان دارند. استان‌های خودکفا برنامه‌های اسکرینینگ سرطان را برای سرطان پستان و سرطان گردن رحم ارائه می‌دهند.

سقط جنین در اسپانیا قانونی است. شما می‌توانید در 14 هفته نخست بارداری خود به سقط جنین بپردازید. اگر شما یا کودک با خطر جدی برای سلامتی روبرو هستید، می‌توانید تا 22 هفته بارداری را پایان دهید. خاتمه دادن به بارداری فراتر از آن 22 هفته تنها در صورتی ممکن است که جنین با زندگی سازگار نباشد یا بیماری بسیار جدی تشخیص داده شود.

در سال 2022، دولت اسپانیا قانونی جدید را تصویب کرد که به افراد باردار در سنین 16 تا 17 سال اجازه می‌دهد که بدون موافقت والدین به سقط جنین بپردازند. علاوه بر این، کشور مرخصی با حقوق دولتی به زنانی که از دوران قاعدگی دردناک رنج می‌برند ارائه می‌دهد.

افراد باردار از طریق توصیه‌کنندگان زنان و ماماها به انتخاب میان تدابیر عمومی یا خصوصی دسترسی دارند. بیشتر تولد‌ها در بیمارستان انجام می‌شود.

سرانجام، وزارت بهداشت اسپانیا بخشی بزرگ دارد که اطلاعاتی را برای زنانی که با خشونت خانگی یا خشونت جنسی مواجه هستند، فراهم می‌کند. اگر با خشونت مبتنی بر جنسیت روبرو شدید، خدمات اضطراری اسپانیا (112) را تماس بگیرید.”

“سایر اشکال درمانی

در سراسر کشور، روش‌های درمانی جایگزین از جمله داروهای گیاهی ، هومئوپاتی، طب سوزنی، رفلکسولوژی و درمان کایروپرکتیک ارائه می‌شود. طبق قانون اسپانیا، تنها افرادی با مدرک پزشکی کامل می‌توانند برای پزشکی جایگزین اقدام کنند.

بیمه‌ی بهداشت عمومی هیچ درمان تکمیلی‌ای را پوشش نمی‌دهد. برخی شرکت‌های بیمه خصوصی ممکن است پوشش ارائه دهند، اما معمولاً شما باید این مورد را به عنوان یک افزونه انتخاب کرده و نرخ بالاتری را پرداخت کنید.

در موارد اضطراری

اگر مواجه با اضطراری جدی و تهدید کننده‌ی جان شوید، می‌توانید به شماره اضطراری پان‌اروپا (112) تماس بگیرید. استفاده از این شماره رایگان است و اپراتور به زبان‌های مختلف، از جمله اسپانیایی و انگلیسی صحبت می‌کند.

سایر شماره‌های اضطراری عبارتند از:

مرکز فوریت‌ها شماره تلفن

آمبولانس          061

پلیس     091

کمک به خشونت خانگی یا خشونت        016

خط کمک به بحران و ارائه پشتیبانی     717 003 717

پشتیبانی از اعتیاد به مواد          900 161 515

تلفن کمک سم‌زدایی و مواد  (Servicio de Información Toxicológica – SIT)        915 620 420

پشتیبانی از سالمندان      900 222 223

دندانپزشک اضطراری  900 906 210″

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Spain Reference
All About Spain