Spain Reference

خانه - درباره اسپانیا - پارک ملی دونانا در اسپانیا

پارک ملی دونانا در اسپانیا

نام: پارک ملی دونانا (Doñana)

مکان: اسپانیا

تاریخ تاسیس: 1969

مساحت: 209 مایل مربع معادل 542 کیلومتر مربع

از پارک ملی دونانا در اسپانیا چه می دانید؟

• مصب رودخانه:

پارک ملی دونانا در جنوب غربی اسپانیا واقع شده است. مرداب ها، تالاب ها، جنگل ها، بوته زارها و تپه های شنی پارک ملی دونانا در امتداد رود گوادالکوویر (Guadalquivir River) و مصب این رود در کنار اقیانوس اطلس پراکنده شده اند. برخلاف بسیاری از مصب های بزرگ در اروپا، این منطقه تا حد زیادی مورد توسعه و کشاورزی قرار نگرفته و آسیب ندیده است.

 •منطقه حفاظت شده:

پارک ملی دونانا یکی از شناخته شده ترین مناطق حفاظت شده در اروپا به شمار می آید و به عنوان ذخیره گاه زیست کره و جزء میراث جهانی در لیست یونسکو ثبت شده است. هم چنین این پارک بر طبق کنوانسیون رامسر در فهرست تالاب های مهم جهان قرار دارد. یکی از اولین پروژه های صندوق جهانی حیات وحش خرید منطقه وسیعی از تالاب ها در دلتای رود گوادالکوویر برای کمک به ایجاد پارک بود که در سال 1969 با مشارکت دولت اسپانیا صورت گرفت.

• پناهگاه پرندگان:

هر ساله بیش از نیم میلیون پرنده زمستان را در پارک ملی دونانا می گذرانند و شاید بتوانید نیمی از گونه های پرندگان در اروپا را در زمان های مختلف داخل این پارک مشاهده نمایید.

• سواحل:

پارک ملی دونانا 24 مایل معادل 38 کیلومتر از سواحل بکر را در خود دارد که یکی از معدود مناطق بزرگ و دست نخورده در خط ساحلی اسپانیا به شمار می آید.

• خلوتگاه سلطنتی

گذشته این پارک به خوبی در تاریخ بشر ثبت شده است و به 700 سال پیش باز می گردد. پادشاهان اسپانیایی زمانی از دانانا به عنوان یک شکارگاه خصوصی استفاده می کردند. در سال های بعد قسمت هایی از تالاب های پارک برای کشاورزی و چرای دام ها تخلیه شدند.

• نادر و در معرض انقراض

حیات وحش در دونانا بسیاری از گونه های نادر و نمادین، ​​از جمله سیاه گوش ایبری و عقاب امپراطور اسپانیایی و همچنین پرندگان در معرض انقراض مانند اردک مرمری، اردک سرسفید و عقاب آدلبرت (Adalbert’s eagle) را شامل می شود.

چطور برویم؟

لاروچینا (La Rocina) در نزدیکی شهر ال روشیو (El Rocio) و ال آسبوچه (El Acebuche) خارج از جاده A483 در جنوب شهر آلمونته (Almonte)، دو مرکز اصلی برای بازدید کنندگان هستند. از مرکز خوزه آنتونیو والورده (José Antonio Valverde) می توانید وارد قسمت شمالی پارک شوید. این مرکز با فاصله ای در حدود 19 مایل معادل 30 کیلومتر در جنوب شهر ویلامانریک دو لا کوندسا (Villamanrique de la Condesa) واقع شده است.

کی برویم؟

در ماه های خنک و مرطوب نوامبر تا ژانویه، مرداب های پارک پر از اردک، غاز و پرندگان آبزی دیگر می شوند. هنگامی که بهار آغاز می شود، پرنده های نوک قاشقی از آفریقای شمالی همراه با ده ها گونه دیگر باز می گردند که یا در مسیر مهاجرتشان از این منطقه عبور می کنند و یا برای تولید مثل همین جا متوقف می شوند. در گرمای تابستان، سطح آب پایین می آید و پارک برای بسیاری از حیوانات وحشی نامناسب می گردد. اگرچه بسیاری از گونه های پرندگان مانند کرکس ها، کورکورها، شبگردان و سسک ها در محل زندگی خود می مانند.

نحوه بازدید

پارک ملی دونانا به شدت محافظت می شود و دسترسی بازدیدکنندگان از سواحل و مسیرهای پیاده روی، مکان تماشای پرندگان و تالاب هایی که در مجاورت مراکز متعدد برای آنها در نظر گرفته شده اند، فراتر نمی رود. برای رفتن به محدوده بزرگتری از پارک باید با راهنماهای رسمی برنامه سفر بچینید، اما گردش با وسایل نقلیه چهار چرخ یا سفر با قایق ارزش تلاش بیشتر را دارند. در فصل های شلوغ، بهتر است گشت های خود را از قبل رزرو نمایید.

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Spain Reference
All About Spain