Spain Reference

خانه - درباره اسپانیا - پایتخت ناشناخته اروپا و زادگاه پیکاسو

پایتخت فرهنگی ناشناخته اروپا و زادگاه پیکاسو  کجاست؟

مالاگا (Málaga) که بندری در اسپانیا است با الهام از نبوغ پیکاسو، خود را به یک قطب فرهنگی تبدیل کرد.

در یک نقاشی مربوط به سال 1889، گاوبازی سوار بر اسب و آماده رویارویی با حریف خود در حالی که چشمان مراقب تماشاگران او را دنبال می کنند، وارد میدان می شود. این بوم نقاشی در سکوت، نمایشی را به تصویر می کشد که قهرمان اصلی آن جامه ای طلایی بر تن دارد و تماشاگران با وجود اینکه بیش از اندازه بزرگ کشیده شده اند، آراسته به نظر می رسند. نقاش این اثر با ظرافت هنرمندانه ای رنگ های گرم را فقط با  کمی قرمز روشن در می آمیزد تا به رویداد اجتناب ناپذیری که در راه است اشاره کند و این تسلط نقاش بر عواطفش را به نمایش می گذارد. در زمان خلق این اثر، نقاش فقط هشت سال داشت و بعداً به یکی از معروف ترین نوابغ خلاق در قرن بیستم تبدیل شد. اولین نقاشی برجای مانده از پابلو پیکاسو (Pablo Picasso) بیش از آن که نشانی از خلاقیت های آینده وی باشد، یادآور اهمیت اصل و نسب آندلسی او در طول زندگیش است.

پیکاسو در شهر بندری مالاگا در جنوب اسپانیا بزرگ شد و پدرش خوزه روئیز بلاسکو (José Ruiz Blasco) استاد با استعداد هنرهای زیبا در این شهر بود که به او مطالبی در مورد گاوبازی و نقاشی آموخت. مدیر هنری موزه پیکاسو در مالاگا به نام خوزه لبررو استالس (José Lebrero Stals) شرح می دهد: “پدر پیکاسو به عنوان مربی هنریش، بر درک او از هنر به عنوان یک حرفه و یک چالش شخصی تأثیر گذاشت.” استعداد پیکاسو به عنوان هنرجو از همان دوران کودکی از معلمش پیشی گرفت و پابلوی جوان اغلب آخرین ریزه کاری ها را بر روی نقاشی های پدرش از پرندگان و سایر صحنه های طبیعی می گذاشت.

به زودی پس از اولین نقاشی، خانواده پیکاسو هنگامی که پابلو 10 ساله بود از مالاگا نقل مکان کردند. دوران بلوغ و رشد شخصیتی او در بارسلونا سپری شد و بقیه عمرش را در فرانسه زندگی کرد اما هرگز زادگاه خود را فراموش نکرد. استالس می گوید:”گرچه این هنرمند در خردسالی از شهر محل تولد خود جدا شد، اما هر از گاهی می توانیم ترکیب های تصویری و ابتکارات نمادین خاصی را در اثر او بیابیم که آن را به چشم انداز فرهنگی و طبیعی سرزمین مادریش پیوند می دهند: از موضوعاتی خاص در شیوه بیان کاتولیک گرفته تا حضور آب و دریای مدیترانه در آثار پیکاسو از جمله این موارد هستند.”


در طول زندگی حرفه ای پیکاسو، تصویرسازی از نمایش های گاوبازی که با پدرش تماشا می کرد در آثارهنری او مانند نقاشی گرنیکا (Guernica) به چشم می خورد. رافائل آلبرتی (Rafael Alberti) که یک شاعر اسپانیایی است، می نویسد که برای پیکاسو، گاو نر تبدیل به “نماد شجاعت مردم اسپانیا و قدرت خلاقیت آنها” می شود. با داشتن بیش از هفتاد میدان گاو بازی در منطقه، آندلس کانون گاوبازی به شمار می آید.

منطقه کوستا دل سول (Costa del Sol) در آندلس همیشه مکانی ارزان قیمت در کنار ساحل و در نزدیکی یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان در اختیار گردشگران قرار میداد. در طول تاریخ 2800 ساله خود، مالاگا توسط فنیقی ها، رومی ها و اعراب اشغال شد که همه آنها معماری متمایز و اثرات دیگری را از خود برجای گذاشتند.

هنگامی که اعضای خانواده پیکاسو در سال 2003 تقریباً سیصد اثر هنری او را اهدا کردند، این شهر مشهورترین جاذبه گردشگری خود را بدست آورد. خانم کارمن گوالدا رومرو (Carmen Gualda Romero) که سخنگوی هیئت گردشگری است می گوید: “از زمان افتتاح موزه پیکاسو در مالاگا، این شهر تحول عظیمی را تجربه کرده است. این نقطه آغازی برای تکامل فرهنگی و هنری شهر بود. تمام خیابان های اطراف موزه نوسازی شده اند و لیست موزه ها به 36 عدد رسیده است.

 
مالاگا میلیون ها یورو هزینه کرد تا دوباره خود را به یک قطب فرهنگی تبدیل کند. در سال 2015، موزه هنرهای معاصر پاریس به نام مرکز پمپیدو (Centre Pompidou)، تنها شعبه خود را در خارج از فرانسه افتتاح کرد که در یک سازه مکعبی جالب از جنس شیشه واقع شده است. این مکان در نزدیکی بندری که به تازگی احیا شده است، قرار دارد و خورشید بر آن می تابد. همچنین در همان سال، مجموعه ای از آثار هنری روسی در یک کارخانه سابق تنباکو، به نمایش گذاشته شد که اولین اقدام موزه دولتی روسیه (State Russian Museum) در خارج از این کشور بود. موزه مالاگا در کاخ آدوانا (Aduana Palace) نیز یکی دیگر از مراکز تازه تاسیس در این منطقه به شمار می آید. این موزه شعبه ای از موزه تیسن-بورنمیزا (Thyssen-Bornemisza) در مادرید است که مرکزی برای هنرهای معاصر و بسیاری از گالری های دیگر محسوب می شود و در منطقه ای که آن را سوهو (Soho district) نامیده اند، واقع شده است.

بیش از یک قرن پس از رفتن پیکاسو، مالاگا هویت خود را بر محور او که مشهورترین ساکن این شهر بود، ساخت. اگرچه پابلو پس از دوران کودکی هرگز به مالاگا بازنگشت، اما اثر ماندگار خود را در این شهر و در واقع در مسیر هنر برجای گذاشت.

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Spain Reference
All About Spain