Spain Reference

خانه - درباره اسپانیا - 35 واقعیت جالب در مورد اسپانیا

35 واقعیت جالب در مورد اسپانیا

1- در برنامه زیردریایی S-80 اسپانیا، زیردریایی هایی طراحی شدند که با 70 تن وزن، بیش از حد سنگین بودند و احتمال داشت که با رفتن به زیر آب غرق شوند. پیش بینی می شد هزینه های اضافی برای رفع این مشکل به 9 میلیارد دلار برسد. این مسئله به دلیل اشتباه یک مهندس پیش آمده بود که یک نقطه اعشاری را در جای اشتباه گذاشته بود! گفته می شود این اشتباه گرانترین خطای ریاضی تاکنون بوده است.

2- شهر بارسلونا در اسپانیا با مخلوط کردن مواد شیمیایی ضد بارداری با دانه پرندگان، جمعیت کبوترها را کنترل می کند.

3- رستوران ال دیابلو در اسپانیا غذاهای خود را بر روی یک آتشفشان خفته کباب می کند. باربیکیوی غول پیکری بر روی یک دهانه قرار داده اند که 6 فوت در زیر آن، گدازه های آتشفشانی در دمای 400 درجه سانتیگراد می جوشند.

4- قاتحان اسپانیایی در آمریكا به ارزش و نادر بودن پلاتین پی نبرده بودند و فقط به طلا اهمیت می دادند، اما جاعلین از پلاتین برای ساختن طلا و نقره قلابی استفاده می كردند، بنابراین اسپانیایی ها هرگونه پلاتین مصادره شده را به دریا می ریختند تا با مشکل جعل مبارزه كنند.

5- در اسپانیا، زنی (الیسا سانچز لوریگا) با هویت مردانه در سال 1901 با زن دیگری (مارسلا گراشیا ایبئاس) ازدواج کرد. بعداً وقتی سایرین به واقعیت پی بردند این زوج مجبور به فرار به آرژانتین شدند. گواهی ازدواج آنها هرگز باطل نشد، بنابراین این اولین ازدواج همجنسگرایان در اسپانیا به شمار می آید درحالی که ازدواج همجنسگرایان 100 سال پس از این ماجرا در اسپانیا قانونی شد.

 6- 450 سال پیش، پادشاه کارل پنجم اسپانیا (Charles V of Spain) دستور ساخت یک راهب مکانیکی را داد و یک ماشین مکانیکی برای شکرگزاری از خدا به خاطر نجات جان پسر شاه ساخته شد. این یکی از اولین ربات هایی است که تاکنون توسط انسان ساخته شده است و تا به امروز  هنوز هم کار می کند.

7- هنگامی که در اوایل دهه 1990 یک کلیسای جامع قرن شانزدهم در شهر سالامانکا در اسپانیا  نوسازی شد، منبت کاری های سنگی تزئین شده از یک فضانورد و یک موجود خیالی در حال بستنی خوردن نزدیک ورودی آن اضافه شد.

8- جوانترین پادشاه تاکنون، آلفونسوی سیزدهم اسپانیا بوده است که از روزی که به دنیا آمد به پادشاهی رسید.

9- حدود 700 نفر از ساکنین شهر کوریا دل ریو در اسپانیا از نسل سامورایی های قرن هفدهم هستند که پس از استقرار سفارت ژاپن در آنجا ماندگار شدند. نام خانوادگی آنها “Japón” است که در اصل “Hasekura de Japón” بود.

10- مادرید دارای یکی از قدیمی ترین رستوران های فعال در جهان به نام Sobrino de Botín است که از زمان افتتاح آن در سال 1725 حتی یک بار هم بسته نشده است.

11- موزاییک های اسلامی قرن پانزدهم در کاخ الحمرا اسپانیا درک تقریباً کاملی از منطق ریاضی را به نمایش می گذارند و 16 نوع از 17 نوع تقارنی که توسط ریاضیدانان مدرن شناسایی شده اند را شامل می شوند

12- روستای جوزکار در اسپانیا که خانه های آن کاملاً سفید بودند از 4000 لیتر رنگ استفاده کرد تا کل روستا را برای اکران کارتون اسمورف ها در سال 2011 به رنگ آبی درآورد. پس از اکران فیلم، اهالی این روستا به آبی نگه داشتن آن رای دادند زیرا به افزایش گردشگری کمک کرده بود.

13-به تیم بسکتبال پارالمپیک اسپانیا دستور داده شد که مدالهای طلای خود را که در سال 2000 در سیدنی بدست آورده بودند، بازگردانند زیرا مشخص شد که تقریباً همه بازیکنانشان ناتوانی نداشتند و سالم بودند!

14-جزیره ای به نام جزیره قرقاول وجود دارد که متعلق به دو کشور است! این جزیره در 6 ماه اول سال، متعلق به اسپانیا ودر شش ماه دیگر متعلق به فرانسه است.

15- اولین قاتل سریالی ثبت شده در اسپانیا به نام مانوئل روماسانتا در واقع تا 6 سالگی به عنوان یک دختر بزرگ شده بود زیرا والدینش فکر می کردند او یک زن است در حالی که او مرد بود!

16- داوطلبانی در مادرید صاحبین سگ که مدفوع سگ خود را برنمی داشتند را زیر نظر می گرفتند و با صحبت با آنها و نوازش سگشان اطلاعات مالک را بدست می آوردند و سپس مدفوع را با برچسب “اشیای گمشده” به در خانه صاحب سگ می فرستادند. شهردار بورخا گوتیرز در این زمینه گفت: “این مدفوع سگ شماست. ما فقط آن را به شما باز می گردانیم”.

17- اسپانیا تنها کشوری در جهان است که بنای یادبودی به احترام کبد دارد زیرا که کبد عضوی متواضع و خاموش در بدن به شمار می آید و خودخواه نیست.

18- یکی از سرداران اسپانیایی در فتح آمریکا به نام ارنان کورتز برای خدمت به جنگجویان قبیله سرخ پوست آزتک که در نبرد با اسپانیایی ها مجروح شده بودند، بیمارستانی را در مکزیکو سیتی تأسیس کرد و این بیمارستان هنوز هم فعالیت می کند.

19- پادشاه کارلوس دوم اسپانیا (Charles II of Spain) ظاهراً به دلیل ازدواج های فامیلی زیاد دارای معلولیت های بسیاری بود. پزشکی که کالبد شکافی او را انجام داد اظهار داشت که بدن وی “حتی یک قطره خون نداشت.  قلب او به اندازه یک دانه فلفل بود. ریه هایش پوسیده بود. او یک بیضه سیاه مانند زغال سنگ داشت … “

20- جشنواره گاوبازی پامپلونای اسپانیا، از سال 1910 تاکنون 15 کشته داشته است. برای ایمنی، 16 پست اورژانس با حداقل 1 پزشک و 1 پرستار در هرکدام و حدود 20 آمبولانس وجود دارند. فرد آسیب دیده را می توان در کمتر از 10 دقیقه تثبیت وضعیت و به بیمارستان منتقل کرد.

21- خوآن کارلوس اول (پادشاه اسبق اسپانیا) یک بار به هوگو چاوز (رئیس جمهور پیشین ونزوئلا) گفت خفه شو!
(Por qué no te callas!?) زیرا که رهبر پیشین ونزوئلا، یک نخست وزیر سابق اسپانیا را “فاشیست” و “غیر انسان تر  از مارها” خوانده بود.

22- یک برج کج به نام برج کج ساراگوسا در اسپانیا وجود داشت که 100 فوت بلندتر از برج کج پیزا بود اما در سال 1892 تخریب شد.

23- پارک گالیور یک زمین بازی در والنسیای اسپانیا است که در آن کودکان و مردم می توانند از یک سازه عظیم الجثه از شخصیت گالیور که برای بازی ساخته شده است بالا بروند و سرسره بازی کنند. این سازه عظیم به شکل گالیور و از جنس فایبرگلاس است و هر بازدید کننده ای را به یک لیلیپوتی تبدیل می کند.

24- شهری در اسپانیا به نام تریگرس دل بایه (Trigueros del Valle) وجود دارد که گربه ها و سگ ها در آن به عنوان شهروند و با حقوق برابر شناخته می شوند.

25- یک تیم فوتبال به نام اتلتیک بیلبائو (Athletic Bilbao) در اسپانیا وجود دارد که از سال 1912 تنها با بازیکنانی که در سرزمین باسک متولد یا بزرگ شده اند، قرارداد بسته است. جالب اینجاست که کمتر از 7٪ جمعیت اسپانیا در این منطقه زندگی می کنند. با این حال، این تیم یکی از موفق ترین تیم های اسپانیا است و از تنها تیم هایی ست که هرگز سقوط نکرده است.

26- در سال 2010، یک رقابت چرت زنی در اسپانیا برگزار شد. این مسابقه 20 دقیقه طول کشید و به شرکت کنندگان بر اساس کیفیت خواب، وضعیت بدن، خرخرها و حتی لباس خوابشان امتیاز داده شد.

27- شهر کارتاخنا (Cartagena) در اسپانیا نام خود را از زبان فنیقی “Kart-Hadasht” یا “شهر جدید” گرفته است و شهر باستانی کارتاژ (Carthage) نیز همین نام را دارد. دلیل این امر آن است که کارتاخنا توسط یک ژنرال از کارتاژ به به نام هاسدروبال در قرن 3 پیش از میلاد مسیح پایه گذاری شد.

28- در سال 1864 اسپانیا یک جزیره که منبع استراتژیک مدفوع خفاش بود را تصاحب کرد و با پرو و شیلی وارد جنگ شد. در آن زمان مدفوع خفاش، ماده مهمی برای ساخت پودر اسلحه بود.

29- هر ساله در اسپانیا جشنواره پرش کودک به نام El Colacho Baby برگزار می شود که در آن نوزادان روی یک تشک دراز می کشند و فردی با شمایل شیطان نقابدار از روی آنها میپرد. آنها معتقدند که این کار باعث دفع ارواح شیطانی می شود.

30- تراسموز در اسپانیا، تنها شهر اسپانیایی است که توسط کلیسای کاتولیک مورد لعن و نفرین قرار گرفته است و ارتباطش با کلیسا قطع شده است. حکم این قطع ارتباط هرگز لغو نشد.

31- منطقه زمانی مورد استفاده در اسپانیا با موقعیت جغرافیایی آن تفاوت دارد. به جای اینکه بیشتر اسپانیایی ها پیرو ساعت گرینویچ باشند، از سال1940 ساعت اروپای مرکزی را مورد استفاده قرار داده اند که یک ساعت جلوتر از ساعت گرینویچ است. برخی ادعا می کنند این عدم تطابق بین زمان ساعت و زمان خورشیدی یک برنامه روزانه غیر معمول را ایجاد می کند.

32- در مادرید، می توانید از شخصی به نام آلبرتو اولمدو بخواهید که موهایتان را کوتاه کند فقط تعجب نکنید زیرا آلبرتو از یک شمشیر سامورایی، شش جفت قیچی در یک زمان و ابزار جوشکاری برای کوتاه کردن مو استفاده می کند!

33- در قرن شانزدهم یک سرباز اسپانیایی به نام گیل پرز ادعا می کرد که از پست خود در فیلیپین تا مکزیک را طی الارض (teleport) کرده است. او گفته بود که از قتل فرماندار فیلیپین اطلاع داشته و به دلیل ادعاهایش زندانی شده بود تا اینکه یک کشتی از مانیل، ادعاهای او را تأیید کرد.

34- یک نوع نوشیدنی به نام کالیموتکسو (Kalimotxo) در منطقه باسک اسپانیا محبوبیت دارد که با مخلوط کردن مقدار مساوی از شراب قرمز ارزان و کوکاکولا تهیه می شود.35- خیابانی به نام “Avenida de Super Mario Bros” در ساراگوزای اسپانیا وجود دارد که به نام سوپر ماریو نامگذاری شده است.

35- خیابانی به نام “Avenida de Super Mario Bros” در ساراگوزای اسپانیا وجود دارد که به نام سوپر ماریو نامگذاری شده است.

  مشاهده نظرها +
  بستن نظرها -

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Spain Reference
  All About Spain