SpainRef
946 subscribers
1.3K photos
204 videos
12 files
1.13K links
مرجع اطلاعات اسپانیا و ایران
Download Telegram
to view and join the conversation
وقوع شدیدترین زمین لرزه از زمان اولین فوران آتشفشان لاپالما در اسپانیا

ایستگاه تلویزیونی RTVE با استناد به موسسه جغرافیایی اسپانیا گزارش داد که این زمین لرزه به بزرگی 5 ریشتر بوده و در کل جزیره و همچنین بخش هایی از جزایر مجاور آن احساس شد.

از زمان فوران آتشفشان لاپالمای اسپانیا هر روز ده ها زمین لرزه در این منطقه گزارش می شود. به گفته کارشناسان این زمین لرزه ها در عمق بیش از 30 کیلومتری زمین رخ می دهد و خطر زیادی ندارند.

با این همه این نشانه‌ای دال بر این است که این آتشفشان در لاپالمای اسپانیا همچنان تا مدتها فعال باقی خواهد ماند.

البته این لزوما خطر بدی برای اقتصاد این منطقه محسوب نمی شود چرا که به یک جاذبه گردشگری برای جذب توریست ها تبدیل شده است.
بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده از زمان وقوع این آتشفشان برای اولین بار در 19 سپتامبر گدازه ها بیش از 2500 ساختمان را ویران کرده‌اند. در مجموع حدود 946.5 هکتار زمین با لایه‌ای از گدازه به ضخامت یک متر پوشیده شده است.

بیش از 7 هزار نفر از ساکنان این منطقه از زمان شیوع این آتشفشان خانه های خود را ترک کرده‌اند.

SpainRef.com
@SpainRef
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
اولین جشنواره بین المللی نور که تنها در این آخر هفته بیش از بيست ساختمان و بنای تاریخی را با نور، صدا، نقشه برداری و هوش مصنوعی روشن می کند. ابتکاری نوين براى برپايى جشنى متفاوت به منظور به رسمیت شناختن منظره نور به عنوان یک میراث جهانی ثبت شده در یونسکو. اين كار با مشارکت هنرمندانى از سراسر جهان در مادريد برگزار مى شود و به شهر ظاهری باورنکردنی و کاملاً جادویی بخشيده است. نقاطى كه دوستشان داريم درگير اين جشن هستند. کاخ سلطنتی، پلازا مایور، کاخ سیبلس و البته خرگوش های غول پیکر میدان خورشید

SpainRef.com
@SpainRef
قیمت برق در اسپانیا همچنان سر به فلک می کشد

روند صعودی میانگین قیمت برق در بازار عمده فروشی همچنان رو به افزایش است. بر اساس اطلاعات اپراتور معین بازار برق (OMIE)، ساعت 9 الی 10 شب اوج قیمت برق با 252.33 یورو/MWh است، و بین 4 الی 5 صبح به کمترین میزان خود یعنی 169 یورو/MWH می رسد. بر اساس پیش بینی سازمان مصرفی، قبض برق مصرفی در ماه جاری 14.4 درصد افزایش داشته است. اگر دولت اقدامات لازم و تنزیل قیمت را در دستور کار خود قرار ندهد، میانگین قبض به 132.3 یورو افزایش خواهد یافت. Iberdrola در نه ماه اول سال 2021، به سود خالص 2408 میلیون یورو رسید که 10.2 درصد کمتر از همین موعد در سال گذشته بوده است. قیمت بالای انرژی، مالیات های جدید و هزینه های پایین تر اقلام تعهدی بر سود شرکت تاثیر گذاشته است. افزایش قیمت برق به بالاترین میزان خود در روز پنج شنبه مورخ 21 اکتبر در بازار عمده فروشی رسیده است که افزایش بی سابقه پنج برابری را تنها در یک سال نشان می دهد.

SpainRef.com
@SpainRef
موتو جی‌پی: بانیا فاتح گرندپری اسپانیا شد/ قهرمانی کوارتارارو و بازنشستگی روسی در ایستگاه پایانی

مسابقات موتورسواری فصل 2021 موتو جی‌پی از ساعت 14:00 امروز در کشور اسپانیا و در پیست ریکاردو تورمو واقع در شهر والنسیا پیگیری شد که در آخرین گرندپری فصل این فرانچسکو بانیا از تیم دوکاتی بود که موفق شد زودتر از بقیه از خط پایان بگذرد و فاتح این گرندپری شود. خورخه مارتین آلموگوئرا از تیم دوکاتی و جک میلر از تیم دوکاتی نیز به ترتیب در رده‌های دوم و سوم از خط پایان گذشتند.

در پایان این فصل و در جدول رانندگان، فابیو کوارتارارو فرانسوی از تیم دوکاتی با کسب 267 امتیاز قهرمان شد و فرانچسکو بانیای ایتالیایی از تیم دوکاتی با کسب 227 امتیاز رتبه دوم را به خود اختصاص داد و خوان میر از تیم سوزوکی هم با کسب 195 امتیاز سوم شد
همچنین والنتینو روسی ایتالیایی موفق‌ترین موتورسوار نسل خود از تیم یاماها که در این گرندپری در جایگاه دهم به کار خود پایان داد، پس از حضور در 432 گرندپری، کسب 115 پیروزی و 9 عنوان قهرمانی جهان به دوران پرافتخار خود در این رشته ورزشی پایان داد.
SpainRef.com
@SpainRef
نمایشگاهی در موزه پرادو اسپانیا مدعی است که سالواتور موندی اثر داوینچی نیست

در ماه سپتامبر نمایشگاهی با عنوان «لئوناردو و کپی مونالیزا » در موزه پرادوی اسپانیا افتتاح شد. در کاتالوگ این نمایشگاه آمده که تابلوی سالواتور موندی که تاریخ خلق آن به حدود سال ۱۵۰۰ بازمیگردد اثری نیست که توسط داوینچی و به تنهایی نقاشی شده باشد و نمی توان ان را به عنوان یک شاهکار از داوینچی در نظر گرفت.
بر اساس توضیحات این نمایشگاه نتیجه یک پروژه تحقیقاتی مفصل است که موزه پرادو با همکاری سایر موسسات بین المللی مانند موزه لوور، آزمایشگاه باستان شناسی و مولکولی سوربن و گالری ملی لندن انجام داده و بر اساس جهت‌گیری پژوهشی دو نمایشگاهی است که موزه لوور در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۹ درباره داوینچی برگزار کرد.

کاتالوگ نمایشگاه تعدادی از آثار لئوناردو و اعضای استودیوی این هنرمند را به دو بخش «توسط لئونارداوینچی» و «آثار منتسب، به کارگاه داوینچی و تحت نظارت داوینچی» دسته‌بندی می‌کند و گونزالس موزو برگزار کننده این نمایشگاه و محقق هنری سالواتور موندی را در دسته دوم قرار داده است.

SpainRef.com
@SpainRef
ثروت رئیس باشگاه رئال مادرید چقدر است؟

نشریه فوربس رده‌بندی 100 شهروند ثروتمند اسپانیا در سال 2021 را منتشر کرد که در این فهرست نام چند تن از رؤسا و مدیران باشگاه‌های فوتبال این کشور هم به چشم می‌خورد.

در این فهرست، ثروتمندترین چهره فوتبالی فلورنتینو پرس رئیس باشگاه رئال مادرید است که نشریه فوربس دارایی او را یک میلیارد و 700 میلیون یورو تخمین زده است. بر این اساس پرس 74 ساله در رده دوازدهم ثرورتمندترین شهروندان اسپانیایی قرار گرفته است.
در این بین به جز پرس نام برخی دیگر از مقامات فوتبالی اسپانیا هم در این فهرست دیده می‌شود که فرناندو رویگ مالک شرکت پامسا و رئیس باشگاه ویارئال با ثروتی یک میلیارد و 400 میلیون یورویی جزو آنها است. رویگ با این دارایی نفر پانزدهم ثروتمندترین شهروند اسپانیا و دومین رئیس متمول لالیگا است. پس از او خوسه الیاس یکی از اعضای هیئت رئیسه باشگاه بارسلونا با دارایی 900 میلیون یورویی نفر سی‌و‌یکم در میان ثروتمندترین افراد اسپانیا و سومین نفر در مدیران و رؤسای فوتبال این کشور محسوب می‌شود.
SpainRef.com
@SpainRef
دورکاری در اسپانیا قانونی میشود

با گذشت بیش از یکسال و نیم از شیوع ویروس کرونا در اسپانیا، این کشور درصدد است دورکاری را به پدیده‌ای دائمی تبدیل کند.
«ماریا خسوس مونترو»، وزیر مسکن و دارایی اسپانیا روز پنجشنبه اطمینان داد که قانون دورکاری کارمندان که سپتامبر ۲۰۲۰ در شورای وزیران تصویب شد، از ژانویه ۲۰۲۲ اجرایی خواهد شد.
طبق این قانون، کارمندان مجاز خواهند بود سه روز در هفته دورکاری کنند. به این ترتیب این مدل ترکیبی شامل حضور فیزیکی ۴۰ درصدی و دورکاری ۶۰ درصدی را فراهم می‌کند.
بر اساس این قانون، دورکاری کارمندان داوطلبانه خواهد بود اما در شرایط استثنایی به صورت اجباری نیز ظرفیت اعمال خواهد داشت.
همچنین دورکاری کارمندان مطابق با تقویم کاری، دستورالعمل شیفت، ساعات کاری، برنامه زمان‌بندی ثابت، در دسترس بودن و مکانیسم‌های کنترل خواهد بود.
طبق این قانون افرادی که از راه دور کار می‌کنند از همان حقوقی برخوردار خواهند بود که گویی کارمند به صورت حضوری فعالیت داشته است. همچنین نظارت بر فعالیت کارکنان از طریق ابزارهای تله‌ماتیک ضمن احترام به کرامت و حریم خصوصی کارمندان انجام خواهد شد.
به نوشته نشریه ال اکونومیستا، پرسنل نظامی نیروهای مسلح، نیروهای امنیتی دولتی و ارگان‌ها، کارکنان مراکز بهداشتی، کارمندان مراکز پشتیبانی آموزشی، قضات و دادستان‌ها و سایر کارمندان وزارت دادگستری مشمول این قانون نمی‌شوند و در صورت لزوم طبق مقررات خاص هر ارگان به دورکاری می‌پردازند.
بر اساس نتایج این نظرسنجی که در اواخر ژوئیه (مرداد ماه) منتشر شد، استفاده از دورکاری در مقایسه با سال ۲۰۲۰ تقریبا به نصف کاهش یافته و به ۱۷.۲ درصد رسیده است. به بیان دقیق تر از هر پنج کارمند، چهار نفر از دور کار نمی‌کنند.
کاهش دورکاری در پست‌های مدیریتی (۲۰.۱ درصد دورکاری در سال ۲۰۲۱ در مقابل ۶۴ درصد در سال ۲۰۲۰) و سمت‌های علمی و فنی (۳۰.۵ درصد دورکاری در سال ۲۰۲۱ در مقابل ۶۶.۲ درصد در سال ۲۰۲۰)، در پست‌های پشتیبانی فنی (۳۲ درصد در سال ۲۰۲۰) و پست های اداری (۳۵.۶ درصد در سال ۲۰۲۱) مشهود بوده است.
با این حال، وضعیت شیوع ویروس کرونا به اندازه ای اسپانیا را تحت تاثیر قرار داد که جمعیت قابل توجهی (بیش از سه میلیون اسپانیایی) مجبور شدند از خانه کار کنند. مادرید و کاتالونیا به ترتیب با ۳۰ درصد و ۱۹ درصد بیشترین سهم کارمندان دورکار در اسپانیا را ثبت کردند.

@SpainRef
SpainRef.com
ممنوعیت تبلیغات هله هوله توسط دولت اسپانیا

آلبرتو گارزون، وزیر مصرف اسپانیا از ممنوعیت تبلیغاتی که هدف آن شیرینی، کوکی، بستنی، نوشیدنی های قندی و سایر محصولات قندی می باشد که از نظر سازمان بهداشت جهانی ناسالم است خبر داد . هدف این رده از محصولات خوراکی، کودکان هستند. وی توضیح داد که بر اساس حکم سلطنتی که از سال آتی اجرا می شود، تبلیغات خوراکی با هدفگذاری رده سنی زیر 16 سال، ممنوع خواهد بود. ایالات کاتالان اقداماتی برای مقابله با این تبلیغات انجام خواهد داد زیرا این خوراکی ها برای جمعیت کودکان مضر می باشد. همچنین نوشیدنی ها، اسنک ها و سس هایی که قند مضاعف داشته یا دارای بیش از 225 kcal در 100 گرم می باشند، ممنوعیت خواهند داشت. این مقام رسمی اعلام کرد: گزارشاتی در خصوص ویژگی های غذایی سازمان بهداشت جهانی در اختیار ما قرار گرفته و با کمیسیون ملی بازار و رقابت در خصوص آن ها مذاکره ای داشتیم و تصمیم بر ممنوعیت خوراکی های مضر شد. در کشور 23.3 جمعیت اضافه وزن و 17.3 درصد چاق هستند. بیش از 40 درصد این گروه ها، کودکان 6 تا 9 سال هستند. این آمار واقعاً نگران کننده و خطرناک می باشد.
SpainRef.com
@SpainRef
💢مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری بیماری‌: هر چه سریع‌تر برای جلوگیری از بازگشت همه‌گیری کرونا عمل کنید

«مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری بیماری» از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست هر چه سریع‌تر تدابیر ویژه‌ای را برای جلوگیری از بازگشت همه‌گیری کرونا در ماه‌های دسامبر و ژانویه اتخاذ کنند.

این سازمان که مأموریتش تقویت قوای تدافعی اروپا در برابر بیماری‌های عفونی است، در ادامه تأکید کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا با اتخاد تدابیر فوری برای مهار کرونا از شدت فشار بر حوزه بهداشت و درمان کشورهایشان بکاهند.

SpainRef.com
@SpainRef
🏠شرکت های بزرگ آمریکایی، عامل بحران مسکن در اسپانیا

روزنامه نیویورک تایمز نوشت در پی اخراج ساکنان املاک و واحدهای مسکونی شرکت های خصوصی آمریکایی در اسپانیا هم زمان با بحران همه گیری کرونا، مستاجران و کنشگران حوزه اسکان علیه این شرکت ها اعلان جنگ کردند.

بنابر اعلان دولت اسپانیا، مشکل مسکن که از هنگام آغاز بحران مالی ۲۰۰۸ به شهروندان فشار وارد می کرد، از هنگام آغاز همه گیری کووید – ۱۹ در سال ۲۰۱۹ تشدید و بحرانی تر شد به گونه ای که میزان بیرون رانده شدن مستاجرها در اوایل ۲۰۲۱ در مقایسه با دوره مشابه ۲۰۲۰، به میزان ۱۴ درصد افزایش یافته است. در نتیجه مالکان خانه ها، ورشکست شده و میزان بیرون رانده شدن مستاجران افزایش یافته و هزاران خانوار، محل سکونت خود را از دست داده و بیخانمان شده اند.

بر اساس ارزیابی روزنامه نیویورک تایمز؛ شمار مستاجران در اسپانیا در ۱۰ سال گذشته بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. همه این رخدادها نه در نیویورک، بلکه در هزاران کیلومتر دورتر و با فاصله یک اقیانوس در اروپا رخ داده است.

معترضان بر این باورند که شرکت های بزرگ سرمایه گذاری آمریکایی از تنگناهای اقتصادی ناشی از همه گیری کووید – ۱۹ بهره جویی می کنند. مستاجرانی که به علت ناتوانی از پرداخت مبالغ اجاره بهای درخواست شده از سوی صاحبخانه هایشان، بی خانمان و خشمگین هستند، ضمن خودداری از ترک خانه هایشان، اقدام به سازماندهی علیه صاحبخانه ها، حقوقدانان و وکیلان این شرکت ها، ماموران پلیس و نظام قضائی اسپانیا کرده اند که برای بیرون راندن آنها تلاش می کنند.

نیویورک تایمز افزود: گروهی به نام "جنگ با سربروس" متشکل از ساکنان و کنشگران حوزه مسکن در اسپانیا از مدتی پیش مبارزه با تلاش ها برای اخراج مستاجران را آغاز کرده اند. سربروس افزون بر نام سگ سه سر نگهبان جهان زیرزمینی در افساره های یونان، نام یک شرکت بزرگ سرمایه گذاری آمریکایی است که در پی بحران مالی ۲۰۰۸ جهان، خرید املاک ارزان را در سراسر اسپانیا آغاز کرد. سربروس و دیگر شرکت ها مانند بلک استون و لون استار مستقر در ایالات متحده با همکاری یکدیگر هزاران ملک در سراسر اسپانیا خریداری کرده اند.

اعضای این گروه که افزون بر تلاش علیه ماموران پلیس و وکیلان نماینده شرکت های خصوصی برای بیرون راندن ساکنان از خانه هایشان، حتی در صورت بیرون رانده شده آنها، دیگر املاک این شرکت ها را تصرف و در آن تحصن می کنند، به نیویورک تایمز گفته است که ده ها خانوار بیخانمان، ساختمان های متعلق به این شرکت های بزرگ را برای اعمال فشار بر آنها، اشغال کرده اند، زیرا آزاد کردن این ملاک مستلزم سال ها دوندگی قضایی و هزینه کردن میلیون ها دلار خواهد بود.

نمایندگان مجلس اسپانیا به تازگی هماهنگ با تلاش دیگر کشورها برای برخورد با بحران مسکن، پیش نویس قانون جلوگیری از نفوذ شرکت های بزرگ را بر بازار مسکن این کشور پیشنهاد کرده اند. دولت چپگرای اسپانیا نیز در ماه جاری (نوامبر) برای حمایت از مستاجران در برابر شرکت های سرمایه گذاری و دیگر مالکان عمده، پیش نویس قانون مسکن را پیشنهاد کرده است.

اسپانیا تنها یکی از کشورهایی است که شاهد اقدامات جسورانه تازه ای به منظور تامین مسکن برای شهروندان بوده است. ساکنان برلین پایتخت آلمان نیز اخیرا قانونی را برای تصرف آپارتمان های مالکان عمده در این شهر، تائید کرده اند.

لون بلارا رهبر حزب پودموس در اسپانیا به فایننشال تایمز گفته که ما ایجاد محدودیت را با این پیام به مالکان عمده آغاز می کنیم که می توانند به فعالیت و کسب و کار در حوزه مسکن ادامه دهند، اما نه به هر بهایی و نه به بهای اخراج مستاجران یا دریافت بیش از ۳۰ درصد از درآمد ماهانه آنان به عنوان اجاره بها.

SpainRef.com
@SpainRef
یک کشته و سه مجروح بر اثر نشت گاز در نیروگاه هسته‌ای اسپانیا

بر اثر نشت گاز دی اکسید کربن در نیروگاه هسته‌ای "اسکو" در منطقه کاتالونیا در اسپانیا یک کارگر جان خود را از دست داده و سه نفر دیگر مجروح شدند.
حال یکی از مجروحان این حادثه وخیم گزارش شده است.
به گفته مقامات این نیروگاه، نشت گاز در یک ساختمان چهار طبقه دور از محل رادیواکتیو نیروگاه اتفاق افتاده است. مقامات همچنین اعلام کردند در عملکرد این نیروگاه هسته‌ای مشکلی وجود ندارد و در بررسی‌ها مشخص شده است نقص در سیستم پیشگیری از حریق باعث نشت گاز شده است.
کربن دی اکسید گازی بی‌رنگ و بی‌بو است. گاز کربن دی اکسید غیر قابل اشتعال است اما در صورت تنفس شدن با غلظت بالا باعث تولید اسید ضعیفی در دهان می‌شود که ترشی و سوزش گلو می‌آورد و در صورت تداوم تنفس می‌تواند به خفگی و مرگ منجر شود.
دو نیروگاه هسته‌ای اسکو و واندلوس ۲ مجموعا ۵۰ درصد از برق مورد نیاز کاتالونیا را تامین می‌کنند.
در ماه اوت سال جاری میلادی نیروگاه اتمی واندولوس ۲ با یک خطای تکنیکی مواجه شد.
اسپانیا قصد دارد تا پایان سال ۲۰۳۵ نیروگاه‌های اتمی خود را تعطیل کند.
SpainRef.com
@SpainRef
آتشفشان کامبره ویه‌خا در اسپانیا همچنان فوران می‌کند

فوران آتشفشان کامبره‌ ویه‌خا در لاپالما اسپانیا تا ساعات اولیه صبح چهارشنبه ادامه داشت. یکی از هفت جریان گدازه آتشفشانی روز دوشنبه به دریا رسید و سومین جریان گدازه‌ای بود که به اقیانوس اطلس راه یافت.
SpainRef.com
@SpainRef
سریال بازی مرکب، پایین تر از حد انتظار

اخیراً شهردار آناسالا، تولید کننده بازی مرکب را دعوت کرده تا از آپارتمان سازی Muralla Roja شهر دیدن کند. سالا نشان داد که 111 میلیون نفری که بازی مرکب را مشاهده کردند، شباهت هایی بین پلکانی که در سریال نتفلیکس دیده شده و ساختمان Muralla Roja که در سال 1973 توسط Ricardo Bofill بنا شده بود، یافتند. بر اساس اعلام رسانه های محلی اسپانیا، ساکنین آپارتمان نسبت به دعوت سالا، خیلی مشتاق و هیجان زده نبودند. دعوت شهردار بدون اطلاع آن ها صورت گرفت که باعث اعتراض ساکنین شد. علارغم این واقعیت که Muralla Roja یک مکان عمومی نبوده و ملک شخصی محسوب می شود. گرچه بازدید کنندگان اسپانیایی از بازی مرکب آنچه را به عنوان طرح دیدنی Bofill می دانستند به پلکان بازی مرکب نسبت دادند، اما مدیر آن Hwang Dong-hyuk به منبع دیگری اشاره داشته است. بر اساس مجله آنلاین Cultura Inquieta، او بر چندین مناسبت تاکید داشت که پلکان ها الهام گرفته از پله های غیرممکن نقاشی Relativity بودند که در سال 1953 توسط هنرمند هلندی به نام Escher به تصویر کشیده شد.

SpainRef.com
@SpainRef
راهپیمایی هزاران نفر در اسپانیا در اعتراض به خشونت علیه زنان

هزاران نفر از مدافعان حقوق زنان روز پنج‌شنبه ۲۵ نوامبر به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در مادرید، پایتخت اسپانیا دست به تظاهرات زدند.

بنا بر مصوبه سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۹ میلادی، ۲۵ نوامبر معادل چهارم آذر، روز جهانی محو خشونت علیه زنان نام گرفته است.

SpainRef.com
@SpainRef
تظاهرات بزرگ پلیس اسپانیا علیه طرح چپ‌گرایان در پارلمان
هزاران نفر از افسران پلیس روز شنبه در اعتراض به اصلاحات بحث برانگیز قانون امنیتی موسوم به «قانون گگ» در مادرید دست به تظاهرات زدند.
این اقدام نیروهای پلیس با حضور نمایندگان نهادهای مختلف مجری قانون در این کشور - پلیس ملی و محلی‌و گارد مدنی- در حال برگزاری است.
گفته می‌شود پس از شروع این تظاهرات، سازمان دهندگان آن، اتحادیه پلیس جوساپل، قول دادند که این «عظیم‌ترین اعتراض پلیس در تاریخ اسپانیا» خواهد بود. به گفته آنها قرار بود ۱۲۰ هزار نیروی پلیس در آن شرکت کنند.

میگوئل گومز، رئیس جوساپل به خبرنگاران گفت: ما به این اصلاحات نه می‌گوئیم. ما معتقدیم قانون باید با زمان کنونی سازگار شده و اصلاح شود، اما هرگز نباید حقوق کسانی که مسئول امنیت هستند و هر روز با این قانون کار می‌کنند را پایمال کنیم.

پابلو کاسادو، رهبر حزب راستگرای اپوزیسیون مردمی که در این راهپیمایی سخنرانی می‌کرد، گفت: از خواسته‌های معترضان به طور کامل حمایت می‌کند.
کاسادو گفت: هر روز چهار افسر پلیس مورد حمله قرار می‌گیرند و این کاملاً غیرقابل تحمل است.

«قانون گگ» در سال ۲۰۱۵ در زمان دولت راستگرای ماریانو راخوی به تصویب رسید و خشم احزاب چپ را برانگیخت.

حزب حاکم سوسیالیست کارگران اسپانیا و یونیداس پودموس، اکنون ۱۵ اصلاحیه را برای بحث به پارلمان ارائه کرده‌اند که شامل موادی چون مجاز بودن توزیع تصاویر پلیس خواهد بود؛ موضوعی که خشم پلیس اسپانیا را برانگیخته و نیروهای پلیس معتقدند این اقدامات می‌تواند امنیت جانی آنها را زیر سوال ببرد.

براساس قانون فعلی، استفاده غیرمجاز از تصاویر افسران پلیس که می‌تواند امنیت آنها را به خطر بیندازد یک تخلف جدی محسوب شده و متخلفان با جریمه‌های ۶۰۰ تا ۱۰ هزار و ۴۰۰ یورویی روبه‌رو خواهند شد.

اما اصلاحیه ارائه شده از سوی احزاب چپ تصریح می‌کند: عکاسی یا فیلمبرداری و همچنین توزیع تصاویر افسران پلیس در خیابان‌ها، مثلاً در تظاهرات، جرم تلقی نمی‌شود و فقط در مواردی که انتشار تصاویر خطری برای کارکنان داشته باشد، متخلفین مجازات خواهند شد.

این اصلاحات همچنین مستلزم کنار گذاشتن استفاده از گلوله‌های لاستیکی است که باید در همه جا با گلوله‌های آسیب زا جایگزین شوند.

SpainRef.com
@SpainRef
دستورالعمل اسپانیا برای سرمایه گذاری های رمزارز سازمانی

رگولاتور امور مالی اسپانیا با اقدامی بی سابقه که به سرمایه گذاران سازمانی یک چراغ سبز نشان می دهد، از موضع سخت گیرانه خود در برابر ارزهای دیجیتال کمی عقب نشسته است. کمیسیون ملی بازار اوراق بهادار (CNMV) دستورالعمل هایی را تأیید کرد که سرمایه گذاری رمزارز توسط سازمان ها را تحت شرایط خاصی تأیید می کند.
بر اساس ال اكونومیستا، این مجموعه از دستورالعمل ها به صندوق های سرمایه گذاری مستقر در اسپانیا و طرح های سرمایه گذاری جمعی اجازه می دهد كه دارایی های مجازی را به صورت روزانه معامله كنند، اما فقط مواردی كه در آن قیمت بازار از طریق عملیات فروش انجام شده توسط شخص ثالث تعیین می شود.
سازمان های سرمایه گذاری جمعی مجاز به تخصیص پول به مشتقات و اوراق بهاداری مانند کالاهای قابل مبادله مبتنی بر ارز دیجیتال یا اوراق قابل مبادله نیستند.
علاوه بر این، دستورالعمل ها مشخص کردند که مدیران صندوق مطابق با این آیین نامه باید همیشه هشدارهای مناسب و روشنی را برای منابع بازاریابی خود جهت اهداف حمایت از مشتری ارائه دهند.
علیرغم این مجموعه قوانین جدید صادر شده توسط رگولاتور امور مالی اسپانیا، هیچ مدیر صندوق اسپانیایی، سرمایه گذاری در حوزه ارزهای مجازی را در زمان انتشار این خبر اعلام نکرده است.
با این حال، شرکت هایی مانند Blackrock Spain شروع به حرکاتی کرده اند و این امکان را دارند که سرمایه خود را در معرض دارایی های دیجیتال قرار دهند. ال اکونومیستا گفت که با این وجود، نوسانات زیاد بازار باعث می شود شرکت های اسپانیایی تمایلی به اقدامات اساسی نداشته باشند.
سابقه رمزارز در میان دولت و نهادهای رگولاتور اسپانیا:
اخطارهای صادر شده توسط CNMV تعجب آور نیست، با توجه به سابقه ای که رگولاتور و دولت اسپانیا در موضع گیری در برابر ارز های دیجیتال داشته اند.
همانطور که بیت کوین نیوز در ماه فوریه گزارش داد، آنا دلا کوئوا، وزیر امور اقتصادی خارجه اسپانیا، گفت که «ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به طور پیش فرض خطرناک هستند، با توجه به اینکه کاربران از حفاظت ارائه شده توسط سیستم های پرداخت سنتی برخوردار نیستند.»
اخیرا، رودریگو بواناونتورا، رئیس CNMV ، موضع خود را در برابر تبلیغات خیابانی مربوط به بیت کوین ابراز کرد، و آنها را خطرناک دانست.

SpainRef.com
@SpainRef
برای ورود به کافه‌ها و رستوران‌های منطقه والنسیا، داشتن پاسپورت کرونا الزامی میگردد

رئیس Generalitat, Ximo Puig اعلام کرده است که دولت والنسیا از دیوان عالی دادگستری Comunitat Valenciana (TSJCV) درخواست خواهد کرد که اجباری بودن پاسپورت کرونا را اجرا کنند، که در صورت موافقت، ورود به بار و رستوران تنها با داشتن پاسپورت کرونا مقدور خواهد بود. چنانچه TSJCV با این اقدام موافقت کند، به همراه داشتن پاسپورت کووید از روز پس از انتشار خبر در روزنامه رسمی جامعه والنسیا اجباری و به مدت 30 روز اجرایی میگردد. داشتن این گواهی می تواند از 3 دسامبر اجباری باشد که در این صورت، داشتن پاسپورت کرونا برای بارها و رستوران‌هایی با ظرفیت بیش از 50 نفر اجباری است. این گواهی همچنین برای سایر اماکن تفریحی و سرگرمی با ظرفیت بیش از 50 نفر الزامی خواهد بود. این گذرنامه همچنین برای بازدید از بیمارستان ها و اقامتگاه های دولتی و خصوصی مورد نیاز است. با این حال، پویگ تصریح می کند که قصد ندارد پس از این، محدودیت‌های جدیدی را در جامعه والنسیا اعمال کند، مگر اینکه ویروس تکامل یابد یا نرخ ابتلا در منطقه افزایش یابد.

SpainRef.com
@SpainRef
اندلس در حال مطالعه "سریعترین راهکار ممکن" برای واکسینه کردن کودکان است

خوان مورنو رئیس خونتا اندلوسیا؛ جمعه، 26 نوامبر، اعلام کرد که کودکان زیر 12 سال می توانند به زودی واکسینه شدن علیه کرونا را آغاز کنند. وی اظهار داشت: به محض دریافت تاییدیه از سوی آژانس دارویی اروپا (EMA)، کودکان زیر 12 سال، واکسن کرونا را دریافت می کنند. آقای مورنو در جریان بازدید از عملیات توسعه بیمارستان Costa del Sol Hospital در ماربلا، این اظهارات را برای مطبوعات بیان کرد. وی افزود: «در حالی که منتظر دستور وزارت هستیم، همچنان در حال انجام مقدماتی هستیم تا بتوانیم به راحت ترین شکل واکسیناسیون را شروع کنیم و سعی کنیم بچه ها و والدین را آزار ندهیم».
رئیس هیئت توضیح داد که وزارت آموزش و پرورش در حال بررسی امکان واکسیناسیون کودکان در خود مدرسه است. «بدین شکل، همه کودکان در یک جمع شده‌اند و فرآیند واکسیناسیون را راحت‌تر می کند؛ ما به دنبال سریعترین راهکار هستیم.

مورنو تاکید کرد که واکسیناسیون داوطلبانه است، اگرچه وی به مسئولیت و "حداکثر آگاهی ممکن" والدین کودکان زیر 12 سال اشاره کرد تا واکسیناسیون بدون مانع انجام شود. وی در پایان اظهار داشت: " محافظت از کودکان مهم است، بنابراین منتظریم وزارتخانه دستور آغاز واکسیناسیون را صادر کند".

SpainRef.com
@SpainRef