SpainRef
935 subscribers
1.57K photos
238 videos
13 files
1.38K links
مرجع اطلاعات اسپانیا و ایران
Download Telegram
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
سی و پنجمین سالگرد انتشا ترانه زيباى Bamboleo

ترانه اى خاطره انگيز که در سال ١٩٨٧ ميلادى منتشر شد و یکی از محبوب ترين و ماندگارترين ترانه هاى گروه جيپسى كينگز مى باشد.

SpainRef.com
@SpainRef
بازگشت پادشاه سابق اسپانیا به کشورش
خوان کارلوس اول، پادشاه سابق اسپانیا که در ماه اوت ۲۰۲۰ کشورش را به دلیل موارد مختلف فساد و اختلاس مالی، به مقصد امارات ترک کرده بود، بازگشت.
خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا بعد از حدود دو سال اقامت در ابوظبی غروب پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت برای ديداری کوتاه به کشور بازگشت.

به گفته نزدیکان خوان کارلوس او برای شرکت در مراسم مسابقه قایق‌های بادبانی که هر سال در سواحل شمال غربی اسپانیا برگزارمی شود به کشور بازگشته است. قایق بادبانی خوان کارلوس به نام «ال بریبون» در این مسابقات شرکت دارد.
پس از مدت‌ها اقامت در خارج از کشور او روز جمعه برای اولین بار در یک مناسبت عمومی در شهر سنخنخو ظاهر شد. چند صد نفر از مردم که در اطراف باشگاه قایقرانی این شهر اجتماع کرده بودند برای پادشاه سابق اسپانیا هورا کشیده و شعار «زنده باد پادشاه» سر دادند.
در گزارش‌های تصویری که رسانه‌های اسپانیا از این رویداد منتشر کرده‌اند می‌توان دید خوان کارلوس که ظاهرا بسیار ضعیف است و با کمک عصا حرکت می‌کند از دیدن جمعیت هواداران خود به وجد آمده بود.
خوان کارلوس که اکنون ۸۴ سال دارد در سال ۱۹۷۵ میلادی و همزمان با افول دوران زمامداری طولانی ژنرال فرانکو، دیکتاتور اسپانیا به پادشاهی رسید. او به دلیل نقش مهم و مثبتی که در سال‌های انتقال به دمکراسی ایفا کرد در اسپانیا محبوبیت فراوانی داشت و با رهبران بسیاری از کشورهای جهان چه نظام‌های دمکراتیک و چه نظام‌های پادشاهی و خودکامه مناسبات خوبی را برقرار و حفظ کرد.
از سال‌های ۲۰۰۰ به این سو به دلیل اشتباهاتی که منتقدان آن را رسوایی‌های بزرگ تلقی می‌کردند میزان محبوبیت خوان کارلوس به شدت کاهش یافت و بالاخره او در سال ۲۰۱۴ از سلطنت کناره‌گیری کرد و پسرش فیلیپه ششم به پادشاهی رسید.
خوان کارلوس در اوت سال ۲۰۲۰ اسپانیا را ترک کرد و به ابوظبی رفت. او در ماه مارس اعلام کرد که برای همیشه در ابوظبی سکونت خواهد کرد ولی در هر فرصتی که فراهم شود به اسپانیا سفر می‌کند.
در سال‌های اخیر اتهامات جدی‌تری از جمله دریافت پول نقد از عربستان سعودی به عنوان «رشوه» برای تسهیل قراردادهای تجاری بین جده و شرکت‌های اسپانیایی علیه خوان کارلوس مطرح شده است. دادستانی سوئیس، کشوری که خوان کارلوس حساب بانکی دارد و دادستانی اسپانیا پس از چند سال تحقیق به دلیل فقدان شواهد کافی و مصونیت خوان کارلوس در دوران پادشاهی این پرونده را مختومه اعلام کردند.
صاحبنظران معتقدند که یکی از دلایل سفر خوان کارلوس به اسپانیا این است که چند ماه از پایان تحقیقات می‌گذرد.
سفر او واکنش‌های گوناگونی برانگیخته است. هواداران سلطنت و احزاب و سیاستمداران دست راستی از این موضوع ابراز خوشحالی می‌کنند ولی احزاب چپ که اکنون دولت اسپانیا را در دست دارند سفر او به کشور را یک تصمیم و مسئله شخصی می‌دانند.
سخنگوی دولت اسپانیا که ائتلافی از حزب سوسیالیست و گروه چپ رادیکال به نام «پودموس» است روز جمعه گفت: «دولت به تصمیم پادشاه سابق احترام می‌گذارد و این یک امر و تصمیم شخصی است.»
اما یولاندا دیاز، وزیر کار و امور اجتماعی که از اعضای گروه چپ رادیکال است گفت خوان کارلوس نیز مثل هر شهروند دیگر باید در مورد اتهاماتی که علیه او مطرح شده است توضیح بدهد.
سفر خوان کارلوس به اسپانیا روز دوشنبه پس از دیدار کوتاه با اعضای خانواده‌اش در مادرید، از جمله پسرش که پادشاه فعلی اسپانیاست به پایان می‌رسد.

SpainRef.com
@SpainRef
بازگشایی مرزهای زمینی مراکش و اسپانیا پس از دوسال

شامگاه دوشنبه مراکش و اسپانیا مرزهای مشترک زمینی خود را پس از دو سال تعطیلی بخاطر همه‌گیری کرونا و بحران دیپلماتیک میان دو کشور بازگشایی کردند.
درهای آهنی گذرگاه مرزی میان "سئوتا" و "ملیلیه" میان دو کشور مراکش و اسپانیا حوالی نزدیک ساعت ۱۰ بازگشایی شد.
در حال حاضر، تنها مسافران اروپایی یا مراکشی با ویزای شینگن می‌توانند از طریق این گذرگاه تردد کنند.
شهروندان مراکشی که به طور قانونی در اسپانیا کار می‌کنند و از زمان بسته شدن مرزها در آغاز همه گیری کووید-۱۹ از تردد آنها جلوگیری شده است، می‌توانند از ۳۱ مه دوباره وارد اسپانیا شوند.
بازگشایی گذرگاه‌ها بخشی از نقشه راه عادی سازی روابط رباط و مادرید است که در اوایل آوریل در جریان سفر پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا به رباط اعلام شد.
گذرگاه‌های مرزی سئوتا و ملیلیه دو سال پیش به دلیل همه گیری کووید-۱۹ بسته شد. با این حال، پس از آن، در شرایط بحران دیپلماتیک شدید بین رباط و مادرید، بسته باقی ماندند.
SpainRef.com
@SpainRef
با هتل رئال مادرید برای فینال لیگ قهرمانان اروپا آشنا شوید

کهکشانی‌ها ترجیح داده‌اند پیش از فینال لیگ قهرمانان در محلی دور از شلوغی‌های مرکز پاریس اقامت داشته باشند.
درست مانند آنچه ۲۲ سال پیش اتفاق افتاد، رئال مادرید از مرکز همیشه شلوغ پاریس فرار کرد تا به هتلی مجلل در فاصله نیم ساعتی سنت دنیس پناه ببرد. در آن سال مکان انتخاب شده ورسای بود اما اکنون این جنگل‌های شانتیلی است که هتل رئالی‌ها را احاطه کرده است.
نود و دو اتاق و سوئیت، دو رستوران، سالن‌های مختلف و لوکس بودن بیش از حد این هتل را متمایز می‌کند. هتل شانتیلی همچنین دارای یک سالن بدنسازی پیشرفته، ورزش‌های سوارکاری و گلف است و البته هر چیزی که می‌توانید در مورد طبیعتی که در اختیار دارند فکر کنید.
حداقل قیمت اتاق‌ها حدود 500 یورو است و پیش از فینال لیگ قهرمانان هتل به‌طور کامل برای رئال مادرید رزرو خواهد شد.

SpainRef.com
@SpainRef
سرمایه گذاری کلان قطر در اسپانیا

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در ضیافت شامی که از سوی فیلیپ ششم، پادشاه اسپانیا به افتخار وی در کاخ سلطنتی مادرید برگزار شد، اعلام کرد که دوحه قصد دارد طی سال‌های آینده به ارزش ۴.۹ میلیارد دلار در اسپانیا سرمایه‌گذاری کند.
امیر قطر قرار است چند توافق همکاری را با نخست وزیر اسپانیا امضا کند.

جزئیات سرمایه‌گذاری قطر در اسپانیا و به طور مشخص سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی هنوز اعلام نشده است اما در شرایطی که اروپا در تلاش است تا جایگزینی برای انرژی روسیه پیدا کند، قطر نیز به دنبال افزایش صادرات گاز طبیعی خود به اروپا است.

SpainRef.com
@SpainRef
تامین انرژی خورشیدی از آلاچیق‌های شهری برای طبقه کم‌درآمد اسپانیا
تامین انرژی خورشیدی از آلاچیق‌های شهری برای طبقه کم‌درآمد اسپانیا

مقامات شهری در بارسلونا از آغاز طرح آزمایشی خبر داده‌اند که با هدف کاهش هزینه‌های انرژی، به خانواده‌های کم‌درآمد این شهر، انرژی خورشیدی رایگان ارائه می‌شود. برق توسط آلاچیق‌های فتوولتائیک نصب شده در فضاهای عمومی اطراف شهر تولید و تأمین خواهد شد.
شهرداری بارسلونا با هدف تعیین خط مشی مناسب برای ایجاد جوامع انرژی خودکفا در شهر، طرح تأمین انرژی خورشیدی آلاچیق‌های شهر برای خانواده‌های کم‌درآمد را در پیش گرفته است؛ این روش برای به حداکثر رساندن استفاده کارآمد از سطوح فضای عمومی در نظر گرفته شده است تا در عین حال برای جوامعی که در مجاورت آنها زندگی می‌کنند، مزایایی به همراه داشته باشد.
طرح آزمایشی با نصب ۱۱ تأسیسات خورشیدی در فضای عمومی آغاز خواهد شد و می‌تواند در مرحله دوم به ۲۰ مورد افزایش یابد. در ابتدا، انتظار می‌رود که حدود ۱۰۱۰ خانوار بتوانند از این طرح بهره‌مند شوند. فاز دوم می‌تواند انرژی بیش از سه هزار خانوار را تأمین کند.
با همکاری خدمات اجتماعی، یک کمپین اطلاعاتی در میان خانواده‌هایی که معیارهای دریافت انرژی را دارند و می‌خواهند در پروژه شرکت کنند، ایجاد خواهد شد. در صورتی که تعداد خانواده‌ها بیش از برنامه اولیه باشد، با توجه به اولویت ضوابط آسیب‌پذیری انتخاب خواهند شد و در صورت نیاز قرعه‌کشی نیز انجام خواهد گرفت. یکی از شروط بهره‌مندی از طرح این است که خانواده‌ها باید در فاصله ۵۰۰ متری آلاچیق مولد برق زندگی کنند.
خانواده‌هایی که مایل به بهره‌مندی از این طرح هستند، می‌توانند برای حداقل یک سال از آن استفاده کنند. هدف نهایی این پروژه، فراهم آوردن برق خورشیدی برای بقیه شهروندان است.
هر یک از خانواده‌های این طرح، حدود ۵۰۰ وات انرژی خورشیدی دریافت خواهند کرد که به معنای کاهش ۲۵ درصدی در قبض انرژی سالانه آنها است و تقریباً معادل ۲۰۰ یورو می‌شود.

SpainRef.com
@SpainRef
فرمول یک، برتری رانندگان ردبول در بارسلونای اسپانیا

ششمین مرحله از فصل 2022 مسابقات فرمول یک قهرمانی جهان در پیست بارسلونا کشور اسپانیا برگزار شد و با برتری رانندگان تیم ردبول به پایان رسید.

در این ریس، مکس فرستاپن با زمان یک ساعت و 37 دقیقه و 20 ثانیه و 475 هزارم ثانیه، زودتر از بقیه از خط پایان گذشت و هم تیمی او، سرجیو پرس با 13 ثانیه اختلاف، دوم شد. جورج راسل از تیم مرسدس نیز در جایگاه سوم قرار گرفت.
لوئیس همیلتون، راننده انگلیسی تیم مرسدس و مدافع عنوان قهرمانی در جایگاه پنجم قرار گرفت و نیکولاس لطیفی، راننده ایرانی‌الاصل و کانادایی تیم ویلیامز در مکان شانزدهم قرار گرفت.

شارل لکلرک راننده اهل موناکو تیم فراری که ریس امروز را از جایگاه نخست آغاز کرده بود به دلیل ایجاد مشکل در سیستم موتور در دور بیست و هفتم کنار کشید.
در رده‌بندی کلی، مکس فرستاپن، شارل لکلرک و سرجیو پرس در مکان‌های اول تا سوم هستند.

SpainRef.com
@SpainRef