Spain Reference

خانه - مهاجرت - پذیرش دانشجو - سیستم آموزشی و مراقبت از کودکان در اسپانیا

اگر شما یک خارجی هستید که قصد شروع زندگی در قلمرو اسپانیا را دارید، یکی از عوامل مهمی که در هنگام تصمیم گیری باید به آن توجه زیادی داشته باشید مدرسه­ای است که فرزند شما به آنجا خواهد رفت. قطعاً برای شما شناخت سیستم آموزشی اسپانیا بسیار واجب است چرا که شما باید مدارس شهری را که قصد اقامت در آن را دارید، اولویت بندی کنید. قصد داریم در این مقاله مروری کلی بر سیستم­های مراقبت از کودکان منجمله مدارس، مهد کودک­ها و دبیرستان­ها داشته باشیم و نکاتی را به شما ارائه دهیم که در انتخاب صحیح مدرسه کودکتان به شما کمک می­کنند.

کارکرد سیستم آموزشی اسپانیا چگونه است؟

بایید با اصول شروع کنیم. بیایید ابتداً با بررسی نحوه کارکرد و سازماندهی سیستم آموزشی اسپانیا شروع کنیم.

سیستم آموزشی اسپانیا در نگاه کلی بسیار ساده است. این سیستم در قالب مراحل یا مقاطع مختلفی ساختاربندی شده است که بسته به سن کودک متفاوت می­باشند. برخی از این مقاطع کاملاً رایگان هستند (به عبارتی برای بهره مندی از این امکانات نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی نیست) و استفاده از برخی امکانات آموزشی نیز مستلزم صرف هزینه است.

بیایید به ترتیب مقاطع تحصیلی را مورد بررسی قرار دهیم:

آموزش پیش دبستانی

می­توان کودکان 0 تا 3 ساله را در مراکزی که به عنوان مراکز پیش دبستانی یا مراکز آموزش اولیه کودکان معروف هستند، ثبت نام کرد. شرکت در این دوره­ها اجباری نیست، اما رایگان هم نیست (این تنها مقطع آموزشی در اسپانیا است که والدین باید برای شرکت فرزندانشان در آن شهریه پرداخت کنند).

چه زمانی والدین می­توانند کودکان خود را در مهدهای کودک یا کودکستان­ها ثبت نام کنند؟

پس از 16 هفتگی کودکان می­توان آنها را به مهدهای کودک فرستاد (اما قبل از آن به هیچ وجه امکان پذیر نیست). در حقیقت بردن کودکان به مهد کودک امری بسیار رایج در اسپانیا است؛ مخصوصاً اینکه معمولاً در اسپانیا هر دو والد شاغل هستند و امکان مراقبت از فرزندان کوچک­شان را در خانه ندارند.

هر چند که کودکستانهای عمومی در اسپانیا وجود دارند (در این کودکستان­ها 20 تا 25 کودک در هر کلاس حضور دارند) اما حتی استفاده از خدمات این کودکستان­ها نیز مستلزم پرداخت شهریه است. البته شهریه این کودکستان­ها در غالب موارد کمتر از شهریه مهد کودک­های خصوصی است و گاهاً نیز تفاوت زیادی با هم ندارند.

اما حتی اگر شهریه مهد کودک­های عمومی و خصوصی یکسان باشند، باز مهد کودک­های خصوصی دست بالا را دارند چرا که در این مهد کودک­ها نهار نیز سرو می­شود.

گران­ترین مهد کودک­های عمومی در اسپانیا در بارسلونا قرار دارند و بعد از آن والنسیا و زاراگوزا در رتبه­های بعدی هستند.

معمولاً شهریه مهد کودک­های دولتی ماهیانه بین 150 تا 200 یورو (البته بسته به سطح درآمدی شما) و شهریه مهد کودکهای خصوصی ماهیانه حدود 300 یورو است.

حال ممکن است بپرسید برنامه زمانی این مهد کودک­ها چگونه است؟ معمولاً برنامه زمانی این مهدکودک­ها از 9 صبح تا 1 بعد از ظهر است، اما چنانچه کودک تا ساعت 5 بعد از ظهر در مهد کودک بماند و نهار را نیز در آنجا صرف کنید، والدین باید هزینه­ای مازاد بر شهریه معمول بپردازند. در چنین مواردی مخصوصاً زمانی که پای یک کودکستان خصوصی به میان می­آید، قطعاً شهریه به مراتب بیشتر خواهد شد.

اما در مواردی دولت به صورت غیر مستقیم و از طریق ارائه تخفیف­هایی در مالیات بر درآمد به والدین کمک می­کند؛ در چنین مواردی چنانچه مادر شاغل باشد و الزاماً مجبور به فرستادن فرزند خود به مهد کودک شود تخفیف­های مالیاتی گاهاً تا 1000 یورو در سال هم می­رسد.

در حالت کلی مهد کودک­ها، کودکستان­ها و پیش دبستانی­های اسپانیا از کیفیت بالایی برخوردارند. اما بسیاری از والدین ترجیح می­دهند یک پرستار بچه را به خدمت بگیرند. پرستارهای بچه غالباً جوان­هایی زیر 30 سال هستند که به صورت موقت مراقبت از بچه­ها را برعهده می­گیرند. در اسپانیا انواع پرستار بچه وجود دارد و حتی یافتن پرستارهای دو زبانه نیز ممکن است.

چنانچه در این زمینه تردید دارید ما توصیه می­کنیم که فرزندان خود را به یک کودکستان ببرید، این توصیه فقط به دلیل کیفیت بالای آموزشی کودکستان­های اسپانیا نیست. چرا که در صورت تمایل فرزندانتان به یادگیری زبان اسپانیایی رفتن به کودکستان علاوه بر امکان معاشرت با کودکان دیگر، موقعیتی استثنایی برای یادگیری زبان اسپانیایی محسوب می­شود (امری که برای رشد آنها در این کشور لازم است).

آموزش خردسالان

مرحله بعدی آموزش از 3 سالگی تا 6 سالگی است که دومین مرحله آموزش کودکان در اسپانیا محسوب شده و اصطلاحاً در زبان اسپانیایی به آن « parbularios» گفته می­شود.

در این مقطع نیز آموزش اجباری نیست، اما اکثریت قریب به اتفاق کودکان در سن 3 سالگی در مدارس ثبت نام می­کنند، در واقع این امر ناشی از دو الزام است: اولاً معمولاً هر دو والد در اسپانیا کار می­کنند و نمی­توانند در خانه از فرزندانشان مراقبت کنند؛ ثانیاً کودکان باید با همسالان خود معاشرت کنند، ضمناً در این صورت کودکان می­توانند از خدمات آموزشی حرفه­ای در سریع­ترین زمان ممکن بهره ببرند.

نکته اصلی در این است که این آموزش­ها کاملاً رایگان است.

برنامه زمانی این مدارس از 9 صبح تا 4:30 بعد ازظهر است که تقریباً 2 ساعت از آن به سرو نهار اختصاص دارد. اما در مورد سرو نهار در مدرسه دو گزینه مختلف وجود دارد:

 • در حالت اول کودکان می­توانند وعده­های غذایی مدرسه را در غذاخوری مدرسه سرو کنند.
 • در حالت دوم والدین می­توانند کودکشان را حدود ساعت 12:30 ظهر به خانه ببرند تا نهار را در خانه سرو کند.

*مدارس خصوصی معمولاً برنامه­های زمانی مختلفی دارند، در این صورت چنانچه بخواهید بیشتر با برنامه­های مدارس آشنا شوید باید با آنها صحبت کنید.

مقطع ابتدایی

از سن 6 سالگی به بعد تحصیل اجباری می­شود و باز هم تحصیل در این مقطع رایگان است.

مقطع آموزشی بعدی و یا به اصطلاح مقطع ابتدایی 6 سال طول می­کشد.

تنها مواردی که والدین باید در این مدارس برای آنها شهریه بپردازند اقلام تحصیلی و خدمات اضافی قراردادی مانند وعده­های غذایی مدرسه، هزینه کودکستان در صبح و مراقبت­های اضافی در پایان زمان کاری روزانه مدرسه است (این خدمت فقط در برخی از مراکز ارائه می­شود).

به منظور کمک به والدینی که در شرایط سخت مالی قرار دارند؛ بورس تحصیلی برای خرید کتاب­های درسی، غذای مدرسه و خدمات اضافی منجمله ارائه صبحانه در نظر گرفته شده است. اعطای این گونه بورس­های تحصیلی به دانش آموزان به وضعیت اقتصادی پدر و مادر آنها بستگی دارد.

برای مشاهده همه بورس­های تحصیلی مختلف دولتی می­توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

مقطع متوسطه

پس از اتمام 6 سال تحصیلات ابتدایی، کودکان وارد مقطع تحصیلی جدیدی تحت عنوان مقطع متوسطه اجباری یا ESO (مخفف «educación secundaria obligatoria») می­شوند.

این مقطع آموزشی 4 سال به طول می­انجامد، رایگان بوده و آخرین مقطع تحصیلی اجباری در اسپانیا محسوب می­شود.

دانش آموزان پس از اتمام مقطع ESO به سن 16 سالگی می­رسند، در این مرحله دانش آموزان باید تصمیم بگیرند: که آیا دوست دارند در دبیرستان که در اسپانیا با نام «bachillerato » معروف است ادامه تحصیل بدهند و یا اینکه ترجیح می­دهند از طریق برنامه­های مختلف آموزش حرفه­ای در یک حرفه خاص تخصص پیدا کنند.

دبیرستان bachillerato »)

در اکثر موارد چنانچه دانش آموز بخواهد در یک مقطع دانشگاهی تحصیل کند، پس از اتمام مقطع متوسطه ESO وارد دبیرستان (که در زبان اسپانیایی به «bachillerato » معروف است) می­شود.

این مقطع 2 سال به طول می­انجامد، یعنی از 16 تا 18 سالگی.

در این مقطع هم دروس عمومی مانند تاریخ یا انگلیسی تدریس می­شوند و هم با توجه به روش تحصیلی انتخابی برخی از دروس تخصصی نیز تدریس می­شوند؛ چرا که 4 نوع دیپلم پیش دانشگاهی اجتماعی، فن­آوری، علمی و انسانی وجود دارد و دانش آموز باید یکی از آنها را انتخاب کند.

در اینجا روند متخصص شدن دانش آموز تا حدودی شروع می­شود (البته به روشی کاملاً عمومی)؛ این مقطع با توجه به حرفه ای که دانش آموز قصد دارد در آن ادامه تحصیل دهد، یک دوره پیش دانشگاهی کم و بیش مفید محسوب می­شود، به خصوص زمانی که به عنوان یک امتیاز لازم برای ورود به دانشگاه ارزیابی می شود.

دانش آموز پس از اتمام دو سال دبیرستان باید در یک آزمون ورودی شرکت کند تا بتواند وارد دانشگاه شود. این آزمون «selectividad» نامیده می­شود.

میانگین نمرات کسب شده در دو سال دبیرستان و این آزمون مشخص می­کنند که آیا دانش آموز می­تواند وارد حرفه و دانشگاه انتخابی خود شود یا خیر.

برنامه­های آموزشی حرفه­ای یا « FP»

اما دانش آموزان زیادی نیز وجود دارند که به جای انتخاب مدرک دیپلم دبیرستان و بعد از آن به صورت آکادمیک وارد حرفه­ای شدن، ترجیح می­دهند در پایان مقطع متوسطه به دنبال تخصص مورد علاقه خود بروند تا بلکه سریع­تر جذب بازار کار شوند.

در این صورت این دانش آموزان باید وارد دوره آموزش­های حرفه­ای « FP» یا (formación profesional) شوند.

این آموزش­ها در دو سطح ارائه می­شوند: سطح میانی و سطح بالاتر، که هر کدام 2 سال طول می­کشند.

در واقع هدف از راه­اندازی این دوره­های آموزشی کمک به افرادی است که به وضوح می­دانند می خواهند با زندگی خود چه کنند، مثل کسانی که می­خواهند آشپز یا تکنیسین کامپیوتر شوند و یا در هر شغل دیگری فعالیت کنند.

این دوره­ها راهی سریع­تر برای ورود به دنیای شرکت­ها هستند (چرا که به محض اتمام دوره میانی دانش آموزان می­توانند مشغول به کار شوند) البته بسیاری از همین دانش آموزان هم تصمیم می­گیرند تحصیلات خود را ادامه دهند و چه بسا بخواهند وارد دانشگاه شوند.

سیستم­های آموزشی

در اسپانیا سه سیستم آموزشی مختلف وجود دارد.

بدیهی است که تفاوت­های زیادی بین آنها وجود دارد. اما طبق قانون همه مدارس، مهد کودک­ها و مدارس اسپانیا باید محتوای آموزشی یکسانی را آموزش دهند، چرا که این قانونی است که توسط دولت مرکزی ابلاغ می­شود. بنابراین هیچ تفاوتی در زمینه اکتساب دانش بین این سیستم­ها وجود ندارد.

اما رویکردی که این سیستم­ها برای آموزش این مطالب درسی اتخاذ می­کنند کاملاً متفاوت است و قطعاً همین عامل افتراقی باعث می­شود که شما یکی از این سیستم­ها را انتخاب کنید.

به علاوه یک قاعده کلی در این زمینه وجود دارد و آن این است که تمام مدارس کشور (و تمام مقاطع تحصیلی) به سختی تلاش می­کنند تا آنجایی که ممکن است از همان سنین کودکی دانش آموزان را به تنوع ترغیب کنند؛ بنابراین معمولاً کودکان خارجی مشکلی در زمینه عجین شدن با همسالان خود ندارند.

به خاطر داشته باشید که تحصیل در منزل در اسپانیا از نظر قانونی مجاز نیست.

آموزش عمومی یا دولتی

اولین سیستم آموزشی، آموزش عمومی است که توسط دولت اسپانیا اداره می­شود و کاملاً رایگان است.

در واقع کیفیت آموزش عمومی در اسپانیا و متعاقباً کیفیت مدارس دولتی بسیار مناسب است و از استانداردهای بالایی برخوردار است. در این مدارس هیچ وقت کمبود مواد و وسایل آموزشی به چشم نمی­خورد و همه ساختمان­ها و کلاس­ها معمولاً نوساز هستند و به صورت مستمر از آنها نگهداری می­شود.

بنابراین انتخاب آموزش عمومی مترادف با ارائه آموزش­های خوب و اطمینان از مراقبت از فرزند شماست؛ از طرف دیگر شما می­توانید ماهانه پس اندازی هم داشته باشید، چرا که استفاده از خدمات این مدارس هیچ گونه هزینه­ای برای شما در بر ندارد.

بیشتر مراکز آموزشی دو زبانه هستند، به این معنی که کلاس­ها به زبان اسپانیایی برگزار می­شوند، اما برخی از موضوعات درسی (به عنوان مثال زبان) به زبان انگلیسی تدریس می­شوند. اما اگر شما قصد دارید در منطقه­ای زندگی کنید که زبان خاص خود را دارد به عنوان مثال منطقه کاتالونیا، در این صورت اکثر دروس به زبان کاتالان تدریس می­شوند و تنها برخی از موضوعات درسی به زبان اسپانیایی و انگلیسی تدریس می­شوند.

در مدارس دولتی سکولاریسم یک قانون است و مذهب هیچ دخالتی در آموزش و پرورش ندارد، هر چند که به سنت­های مسیحیت (همانند تعطیلات کریسمس یا عید پاک) احترام گذاشته می­شود. در ضمن موضوعات درسی خاصی در این مدارس تدریس می­شود که هدف از آنها آشنایی کودکان با مذاهب مختلف جهان است، اما حتی در قالب این درس­ها نیز یک دیدگاه انتقادی و عینی تبلیغ می­شود.

جنبه مثبت دیگر آموزش­های عمومی این است که معلمان این مدارس همواره در حال گذراندن دوره­های آموزشی هستند، به همین دلیل معلمان این مدارس همواره آمادگی علمی بالاتری دارند.

آموزش خصوصی

اما در قطب دیگر سیستم آموزشی خصوصی قرار دارد. تفاوت اصلی سیستم­های آموزشی دولتی و خصوصی، هزینه این سیستم­ها می­باشد: شهریه این گونه مدارس ماهیانه از 500 یورو شروع می­شود و حتی ممکن است به 2000 یورو در ماه هم برسد.

با این حال این شهریه­های بالا تا حد زیادی قابل توجیه است.

مدارس خصوصی همواره سعی دارند نوآورانه­تر عمل کنند، چرا که آنها معمولاً هر ماه درآمدی اضافی از پرداختی­های والدین دارند (در این زمینه می­توان به پرداخت ماهانه اشاره کرد). از این رو به دلیل داشتن بودجه و فرصت­های سرمایه گذاری بیشتر تمایل به پیاده سازی فن­آوری­های جدید و ادغام روش­های پیشرفته در سیستم آموزشی خود دارند، چرا که این موارد خود مستلزم صرف بودجه زیادی هستند.

علاوه بر این دست شما در انتخاب مدرسه کاملاً باز می­باشد و شما می­توانید بر اساس شاخصه­های مختلفی که ممکن است برایتان مهم باشند، مدرسه مناسب را برای تحصیل فرزندتان انتخاب کنید.

به عنوان مثال مدارس خصوصی کاملاً مذهبی وجود دارند که در آنها ارزش­های مسیحیت آموزش داده می­شود.

از طرف دیگر شاید شما بخواهید فرزند خود را در مدارسی ثبت نام کنید که از سیستم­های انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی استفاده می­کنند؛ چرا که در این مدارس بیشتر دروس به زبان­های مربوطه تدریس می­شوند (در این مدارس زبان اسپانیایی به عنوان یک موضوع درسی تدریس می­شود). در واقع استفاده از خدمات این گونه مدارس می­تواند جایگزین مناسبی برای پرورش مشخصات حرفه­ای کودکان در سطوح زبانی مختلف باشد.

آموزش مختلط یا « centros concertados»

بین آموزش دولتی و خصوصی نوع دیگری از آموزش وجود دارد که به « centros concertados» معروف است؛ در این سیستم آموزشی والدین ماهیانه هزینه­ای پرداخت می­کنند اما پاره­ای از هزینه­ها توسط دولت تامین می­شود، بنابراین شهریه ماهیانه در این مدارس بسیار کمتر است.

شهریه این مدارس غالباً بین 100 تا 200 یورو در ماه است (البته بدون احتساب وعده­های غذایی).

ضمناً این مدارس بودجه بیشتری برای سرمایه گذاری در سیستم­های آموزشی و فن­آوری­های جدید دارند، اما قطعاً در این زمینه دست آنها مانند مدارس خصوصی باز نیست.

در ضمن در این سیستم آموزشی مدارسی وجود دارند که رویکرد مذهبی­تری نسبت به بقیه مراکز آموزشی دارند.

فعالیت­های فوق برنامه

شکی نیست که فعالیت­های فوق برنامه جزء مکمل­هایی محسوب می­شوند که در زمینه کسب کامل­ترین آموزش­های ممکن به فرزندان شما کمک می­کنند؛ این گونه فعالیت­ها باعث پرورش ویژگی­های مثبت فرزندان شما می­شوند و به رشد آنها در زمینه­هایی کمک می­کنند که در ضمن مهم بودن هیچگاه جزء برنامه رسمی درسی مدارس محسوب نمی­شوند.

فعالیت­های فوق برنامه نه تنها امکان تعمیق و یادگیری مطالبی را به دانش آموزان می­دهند که هرگز در کلاس­های درسی تدریس نمی­شوند، بلکه فرصتی برای معاشرت با همسالان و یافتن دوستان جدید نیز محسوب می­شوند.

از این رو مدارس اسپانیا فعالیت­های فوق برنامه متنوعی را ارائه می­دهند که کاملاً کارآمد هستند و به همین دلیل دیگر نیازی به مراجعه به سایر موسسات آموزشی غیر رسمی نیست.

در این فعالیت­ها بیشتر کودکان ورزش­هایی مانند فوتبال یا بسکتبال را انتخاب می­کنند، برخی نیز به سمت هنر و رقص کشیده می­شوند.

اما ثبت نام کودکان در فعالیت­های فوق برنامه با ماهیتی علمی­تر مانند کلاس­های انگلیسی نیز معمولاً بسیار رایج است.

دامنه این کلاس­ها فقط به این موارد محدود نمی­شود. اخیراً مشاهده می­شود که بسیاری از کودکان به سمت شرکت در فعالیت­های فوق برنامه در زمینه­های رباتیک و فن­آوری و یا حتی آشپزی تمایل پیدا کرده­اند.

مدارک و پیش شرط­های ثبت نام

هنگام ثبت نام در مهد کودک­ها یا مدارس عمومی، یکی از مهمترین شرایط این است که مدرسه انتخاب شده باید نزدیک محل زندگی شما باشد.

جالب است بدانید که داشتن مجوز اقامت برای تحصیل کودک 100% ضروری نیست، چرا؟ زیرا تحصیل در اسپانیا اجباری است، بنابراین حتماً نباید شخص دارای مدارک اقامتی باشد تا تحصیل او تضمین شود.

با این حال شما به عنوان والدین باید یک سری اسناد و مدارک را ارائه دهید، که عبارتند از:

 • اسناد شناسایی کودک: گواهی تولد (شناسنامه) برای اینکه ثابت کند والدین کودک چه کسانی هستند.
 • دفتر (آلبوم) خانوادگی
 • سند یا مدرکی که نشان دهنده ورود والدین و فرزندان به اسپانیا باشد (به عنوان مثال گذرنامه، کارت شناسایی و غیره)
 • گواهی ثبت شهرداری یا « padrón» برای تعیین اینکه کدام مدرسه برای کودک شما مناسب­تر است. برای آشنایی با نحوه تهیه آن می­توانید به اینجا مراجعه بفرمایید.
 • یک گواهی به همراه شماره تامین اجتماعی، چرا که در صورت بروز هر گونه اتفاقی برای کودک و نیاز او به کمک­های پزشکی وجود این گواهی ضروری است.

به خاطر داشته باشید که پیش شرط­های مورد درخواست همه مدارس کاملاً یکسان نیستند، اما مدارکی را که در این بخش مشاهده کردید رایج­ترین نوع مدارک درخواستی مدارس هستند.

به علاوه والدین برای ثبت نام فرزندان خود در مدارس الزاماً نباید دارای گواهی اقامت قانونی در اسپانیا باشند، فقط باید در شهر محل زندگی خود ثبت نام کنند و گواهی یا برگه سرشماری مربوطه را به مدارس ارائه دهند، چرا که آدرس مدرسه باید در آن نوشته شود تا بتوان در صورت وقوع هر گونه حادثه­ای به آن رجوع کرد.

تقویم مدارس و تاریخ­های مهم

معمولاً سال تحصیلی هفته اول یا دوم ماه سپتامبر آغاز می­شود و در اواسط یا اواخر ماه ژوئن به پایان می­رسد. ماه­های ژوئیه و آگوست برای کودکان تعطیل است، ضمناً بخشی از ماه­های ژوئن و سپتامبر نیز تعطیل می­باشد. از این رو دانش آموزان در اسپانیا اوقات فراغت زیادی در تابستان دارند.

در ابتدای سال تحصیلی مدارس معمولاً درهای خود را به روی والدین باز می­کنند و شما می­توانید قبل از ثبت نام فرزند خود به مدرسه مراجعه کرده و از امکانات آنجا بازدید کنید (کاری که ما توصیه می­کنیم اکیداً آن را انجام دهید).

معمولاً شما می­توانید در ماه­های آوریل و مه فرزند خود را برای سال تحصیلی بعدی ثبت نام کنید؛ نگران نباشید اگر سر وقت هم نرسید، باز هم امکان یافتن مدرسه برای ثبت نام فرزندتان وجود دارد. سپس می­توانید به دنبال مدرسه مورد علاقه خود بگردید.

نکاتی برای انتخاب بهترین مدرسه برای فرزندان خود در اسپانیا

حال که تا اندازه­ای با سیستم آموزشی اسپانیا آشنا شده­اید، قصد داریم در پایان مقاله نکاتی را به شما یادآوری کنیم که به کمک آنها می­توانید مدرسه ایده­آل را برای فرزندان خود پیدا کنید:

 • اول از همه تنها به یک گزینه اکتفا نکنید. قبل از تصمیم گیری و نهایتاً ثبت نام فرزند خود از مهد کودک­ها، مدارس، کودکستان­ها یا موسسات مختلف بازدید کنید. در طول «روزهای آزاد» می­توانید از این مدارس بازدید کنید و یا به تور خصوصی مدرسه درخواست بازدید بدهید، تا هم با امکانات مدرسه بیشتر آشنا شوید و هم ایده­ای درباره زیر ساخت­های مدرسه و احساس تحصیل در آنجا داشته باشید.
 • می­توانید با مراجعه به وب سایت مدارس با اطلاعات مفیدی مانند اهداف آموزشی آن مرکز، پروژه­ها و برنامه­های آنجا آشنا شوید.
 • کادر آموزشی و اساتید مدارس را تجزیه و تحلیل کنید، بدیهی است که معلمان مسن­تر تجربه بیشتری دارند، در عوض تیم­های تدریس جوان انگیزه بیشتری دارند. به علاوه کلاسی که با حضور یک معلم اداره می­شود قطعاً به صورت قابل توجهی با کلاسی که با دو معلم اداره می­شود تفاوت دارد.
 • نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید سطح فن­آوری هر یک از کلاس­ها است. آیا امکاناتی از قبیل لپ تاپ / آی­پد در اختیار بچه­ها گذاشته می­شود؟ آیا در کلاس از پروژکتور استفاده می­شود؟
 • سعی کنید از کیفیت روش یادگیری مدرسه مطمئن شوید؛ در یک روش یادگیری مناسب کودک قهرمان روند یادگیری است، مطالب ارائه شده مفید هستند و در زندگی واقعی کاربرد دارند، به علاوه کودک تا حد زیادی با روند یادگیری درگیر می­شود و وظیفه معلم فقط همراهی کودک در روند یادگیری است.
 • اگر به دنبال یک مدرسه بین المللی هستید می­توانید از شورای انگلیس (British Council) برای آشنایی با مدارس انگلیسی، از انستیتوی گوته (Goethe Institute) برای آشنایی با مدارس آلمانی و از آلیانز فرانسیس (Alliance Française) برای آشنایی با مدارس فرانسوی کمک بگیرید.
 • از سایر خارجیانی که در وضعیت شما بوده­اند پرس و جو کنید، از آنها بپرسید فرزندانشان را در کدام مدارس ثبت نام کرده­اند. شهادت والدین دیگر بهترین شاخص برای پی بردن به سطح کیفی مدارس است، زیرا شما می­توانید با ارزیابی میزان رضایت آنها به کیفیت آموزشی آن مدارس پی ببرید. برای این کار می­توانید از صدها گروه فیس بوکی که خارجیان در آنها عضویت دارند، استفاده کنید.
مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هجده =

Spain Reference
Spain information reference