Spain Reference

خانه - خبرها - ثبت نرخ کاهش بیکاری بی سابقه در اسپانیا پس از پایان وضعیت هشدار

تعداد افرادی که در ماه مه به عنوان بیکار ثبت شده اند 129378 نفر کاهش یافته است که بیشترین نرخ کاهش ماهیانه است. بر اساس اطلاعات ارائه شده در روز چهارشنبه توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی، بازار کار اسپانیا به طور پیوسته در حال خروج از بحران اقتصادی ویروس کرونا است. این ارقام نشان می دهد که تعداد افرادی بیکار در اسپانیا در ماه مه به 3،781،250 نفر تنزل یافته است – یعنی کاهش 12 9،378 نفری از ماه آوریل. این بزرگترین نرخ کاهش ماهانه در آمار این کشور از سال 1996 است. آخرین بار چنین افت مشابهی در سال 2017 مشاهده شد.

کاهش تاریخی تعداد بیکاران همزمان با پایان وضعیت هشدار در 9 مه بود که با رفع محدودیت های ویروس کرونا، از جمله منع رفت و آمد شبانه و ممنوعیت سفر بین منطقه ای، محقق شد. این امر به نوبه خود فعالیت در بخشهایی مانند گردشگری و هتلداری را افزایش داد.

اسپانیا با رکورد تاریخی شکست بیکاری  در ماه فوریه تا مرز چهار میلیون نفر، فاصله زیادی دارد. نرخ بیکاری در آوریل شروع به کاهش کرد و در ماه مه، با افزایش سرعت واکسیناسیون کرونا و کاهش محدودیت ها، شدت بیشتری یافت.

خواکین پرز ری، وزیر امور خارجه اشتغال و اقتصاد اجتماعی، ضمن ارائه این ارقام گفت: این آمار تاریخی و باشکوه به دلیل موفقیت دولت یا وزارت [کار] نیست، بلکه مدیون مردم اسپانیا است که با هم توانسته اند از بزرگترین بحران تاریخ گذر  و روند تولید را حفظ کنند.

اقتصاد اسپانیا وارد مرحله جدیدی شده است، بهبودی در پیش است. نادیا کالوینو، وزیر اقتصاد

تعداد بیمه شدگان که نشانه ایجاد شغل است، نیز همچنان در حال افزایش است. در ماه مه، میانگین تعداد بیمه شدگان19،267،221 نفر بود – که به طور متوسط افزایش ماهانه 11 درصدی یا معادل ​​211،932 نفر در ماه آوریل، را نشان می دهد.

وزیر اقتصاد نادیا کالویانو روز چهارشنبه در افتتاحیه کنگره آسلان 2021 در مورد تحول دیجیتال در مادرید گفت : اقتصاد اسپانیا وارد مرحله جدیدی شده است، روند بهبودی در حال انجام است و این همان چیزی است که همه شاخص های اقتصادی به ما می گویند.  

اما تعداد افراد بیکار ثبت شده شامل افرادی نمی شود  که در طرح حفاظت شغلی دولت ERTE  ، که به کارفرمایان اجازه می دهد کارمندان را به طور موقت به خانه بفرستند یا ساعات کار آنها را کاهش دهند، قرار دارند. بر اساس آمارهای تأمین اجتماعی که روز چهارشنبه منتشر شد، 542142 کارگر در برنامه ERTE در ماه مه مشغول به کار بودند – در حالی که این رقم در آوریل 638.283 بوده است.

 این کمترین رقم از ماه مه 2020 است، که در آن زمان 3.6 میلیون نفر مشمول طرح مرخصی میشدند که  بالاترین نرخ آماری تا کنون است. از آن زمان تاکنون، 85٪ از کارگران کار خود را مجددا آغاز کرده اند.

با کاهش تعداد کارگران مشمول در طرح  ERTE، هزینه های دولت در طرح حفظ شغل نیز کاهش می یابد. در ماه مه، 632 میلیون یورو صرف این طرح شد که کمترین میزان از ابتدای همه گیری است. هزینه کل این طرح از آوریل 2020 معادل 17.74 میلیارد یورو بوده است .

طرح حفاظت شغلی ERTE تا 30 سپتامبر تمدید شده است، اما کارشناسان می گویند احتمالاً این برنامه دوباره تمدید خواهد شد، هرچند هنوز مشخص نیست که این امر چگونه و در چه درجه ای اتفاق می افتد. وزیر کار یولاندا دیاز در طی مصاحبه رادیویی با ایستگاه RAC1 کاتالان گفت تا زمانی که ضرورت این طرح احساس شود و بحران ادامه داشته باشد این حمایت پابرجاست.کسب و کارها و کارگران نیازمند امنیت شغلی هستند.

بهبود بازار کار در ماه مه در همه بخش های کشاورزی مشاهده میشود که بیشترین نرخ کاهش بیکاری را با کاهش 4.78 درصدی ثبت کرده است، پس از آن بخش خدمات (3.39 درصد)، صنعت (3.05 درصد) و ساخت و ساز (2.71 درصد) قرار دارند. اما بیشترین پیشرفت در گروه سنی زیر 25 سال به ثبت رسیده است.  در این نمودار آماری ، تعداد افراد بیکار در ماه مه 32990 نفر کمتر شده است که 9.27 درصد کاهش داشته و کاهش کلی سه برابری را نشان می دهد. در همین حال، مناطقی از اسپانیا که بیشترین کاهش تعداد بیکاران را داشته اند، اندلس (28561)، کاتالونیا (15،368) و والنسیا (12،385) بوده اند.

آمار مربوط به ماه مه درمورد بیکاری و بیمه بسیار مثبت است و با آنچه در ماه می به طور معمول و بدون وجود همه گیری اتفاق می افتد، مطابقت دارد. لورنزو آمور، رئیس فدراسیون ملی کارگران خویش فرما.

به گفته  فلورنتینو فلگوئروسو، کارشناس اقتصاد از دانشگاه اوویدو : شاخص ها به ما می گوید در مسیر خوبی قرار داریم، اما سرعتمان کافی نیست. آمار بیمه شدگان تامین اجتماعی هنوز به سطح پیش از همه گیری نرسیده است. او همچنین افزود: در ماه مه دو میلیون بیمه شده وجود داشت، اما در ماه می سال 2019، این رقم 2.6 میلیون نفر، یعنی 600000 نفر بیشتر بوده است. این هشداری است که نشان می دهد موتور اقتصاد هنوز به طور کامل روشن نشده است.

به گفته فلگوئروسو همین موضوع در مورد قراردادهای جدید نیز وجود دارد و ماه گذشته 1.5 میلیون قرارداد کاری امضا شده که این رقم در ماه می 2019 برابر با 2.1 میلیون قرارداد بوده است. او افزود: به خصوص در ماه ژوئن انتظار می رود با شروع تصمیم گیری در مورد فصل تابستان  بهبودهایی در روند کلی  ایجاد شود.

در ماه مه در مجموع 1،545،308 قرارداد جدید امضا شده که 694،691 قرارداد بیشتر از ماه مشابه سال 2020 است که افزایش 81.67 درصدی را نشان می دهد. اما اعتماد بیش از حد به قراردادهای موقت همچنان یک مشکل است. 9/84 درصد از کل قراردادهای منعقد شده در ماه مه موقت بوده اند، در حالیکه تنها 10/1 درصد آنها استخدام دائمی بوده اند.

به گفته لورنزو آمور، رئیس فدراسیون ملی کارگران خود اشتغالی (ATA) آخرین داده ها با توجه به تعداد کارمندان خویش فرما که بیشتر از همه از همه گیری ضربه خورده اند، نشان دهنده رشد در ماه آوریل است.  تعداد مشاغل آزاد در ماه مه به 3،307،938 شغل افزایش یافته که نسبت به ماه قبل 15،006 افزایش داشته است.

به گفته لورنزو آمور، رئیس فدراسیون ملی کارگران خویش فرا (ATA) : آمار مربوط به ماه مه درمورد بیکاری و بیمه بسیار مثبت است و با آنچه در ماه می به طور معمول و بدون وجود همه گیری اتفاق می افتد، مطابقت دارد.

اما ادواردو آباد، رئیس اتحادیه کارگران خویش فرما (UPTA)، کمتر خوش بین است و می گوید:  باید در نظر بگیرید که ارقام مربوط به خود اشتغالی بسیار منفی بوده است، بنابراین انتظار می رود که این وضعیت به آرامی بهبود یابد.

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

Spain Reference
Spain information reference