Spain Reference

خانه - خبرها - اسپانیا در یورو ۲۰۲۰؛ آرزوهای بزرگ پس از وداع با نسل طلایی

اسپانیا با ۸ برد و ۲ تساوی در مقدماتی یورو ۲۰۲۰ به دور نهایی این رقابت‌ها راه یافت. از سال ۱۹۹۶ اسپانیا ۱۳ بار به جام جهانی و یورو راه پیدا کرده و این نهمین باری است که در مسابقات انتخابی این رقابت‌ها شکست‌ناپذیر بوده است.

با این که آن‌ها در این مدت دو بار قهرمان اروپا (۲۰۰۸ و ۲۰۱۲) و یک بار قهرمان جهان (۲۰۱۰) شده‌اند اما در بیشتر موارد شکست‌ناپذیری در دور مقدماتی تضمینی برای موفقیت آن‌ها در این رقابت‌ها نبوده و آن‌ها دست کم در سه تورنمنت پیشین، در دور حذفی حتی یک برد هم نداشته‌اند.

لوئیس انریکه، مربی این تیم ژوئن ۲۰۱۹ برای مراقبت از دختر ۹ ساله‌اش که به سرطان مبتلا بود،‌ استعفا کرد اما چند ماه پس از مرگ دلخراش او وقتی تکلیف صعود اسپانیا به یورو مشخص شده بود دوباره بازگشت و دستیار قدیمی‌ خود روبرتو مورنو که در این مدت جانشین‌اش بود را اخراج کرد.

انریکه ، مورنو را “خائن” خواند و گفت او قصد داشته در یورو هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد و پس از آن دوباره به عنوان دستیار مربی به کار خود ادامه دهد. در این میان همه‌گیری جهانی ویروس کرونا چندان هم به ضرر تیم تمام نشد و بین این جنجال‌ها و مسابقات یورو فاصله انداخت.

اما تیم ملی اسپانیا که در ۸ بازی خود در ۲۰۲۰، تنها سه برد داشته و در ۵ بازی‌اش اخیرش هم فقط ۳ گل زده، چندان منسجم به نظر نمی‌رسد. اسپانیا شاید دیگر نسل طلایی فوتبال خود را در اختیار نداشته باشد اما هنوز بازیکنانش آنقدر خوب هستند که هر تورنمنت معتبری مدعی قهرمانی به حساب بیایند.

مربی:‌ لوئیس انریکه

مربی اسپانیایی که در ۲۰۱۵ با بارسلونا طعم قهرمانی اروپا را چشیده، حالا برای اولین بار هدایت تیم ملی کشورش را در یک تورنمنت مهم برعهده دارد. انریکه دید تاکتیکی قدرتمندی دارد و مصمم است بهترین بازی ممکن را از شاگردان با‌استعداد خود بگیرد.

نقطه قوت

اسپانیا خط دفاعی مستحکمی دارد. این تیم در دور مقدماتی یورو فقط ۵ گل خورده و در ۸ بازی‌اش در سال ۲۰۲۰ هم تنها ۴ بار فرصت گل زدن به حریف‌ها داده است. با این که سرخیو راموس، مدافع کارکشته اسپانیایی از حضور در این رقابت‌ها جا مانده اما این تیم در خط دفاع هنوز هم گزینه‌های زیادی از جمله یوردی آلبا و خوسه لوئیس گایا را در اختیار دارد.

مالکیت توپ و مهارت در پاسکاری‌های پیاپی از جمله نقاط قوت دیگر اسپانیایی‌هاست که اگر فرصت اجرای آن را داشته باشند، می‌تواند هر حریفی را به دردسر بیندازند.

نقاط ضعف

سرعت؛ اسپانیا با کمبود بازیکنانی مواجه است که توانایی تغییر فاز سریع از دفاع به حمله و برعکس را داشته باشند. لوئیس انریکه برای حل این مشکل روی بازیکن جوان خود، آنسو فاتی حساب باز کرده بود اما مصدومیت شدید زانو و نیاز به جراحی دوم او را حضور در یورو محروم کرد.

از سوی دیگر دست انریکه برای پر کردن پست مهاجم مرکزی هم چندان باز نیست؛ جرارد مورنو، مهاجم جوان تیم در سطح ملی تجربه کمی دارد، آلوارو موراتا،‌ به اندازه کافی جسور نیست و میکل اویارسابال و دنی اولمو هم به ترتیب بیشتر به عنوان بال و هافبک بازی کرده‌اند.بازیکن کلیدی: تیاگو آلکانتارا

هافبک ۳۰ ساله با وجود مصدومیت زانو در فصل اول حضور در لیورپول، عملکردی قابل قبول داشت. او که در آخرین لحظات لیگ برتر فوتبال انگلیس موفق شد با لیورپول سهمیه حضور در لیگ قهرمانان را کسب کند،‌ حالا به عنوان یکی از با‌تجربه‌ترین ملی‌پوشان حال حاضر اسپانیا ، نقشی مهم در موفقیت این تیم خواهد داشت.

لقب تیم

تیم ملی اسپانیا بیشتر با لقب “لاروخا” به معنای قرمز شناخته می‌شود که به رنگ پیراهن آن‌ها اشاره دارد. لافوریا اسپانیولا (خشم اسپانیایی) لقب دیگری است که به دلیل شیوه بازی تهاجمی و مستقیم این تیم در جریان بازی‌ها المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ به آن‌ها داده شد. تیم فوتبال اسپانیا در آن رقابت‌ها برنده مدال نقره شد.

آیا می‌دانید؟

  • اسپانیا تنها تیم تاریخ است که توانسته از عنوان قهرمانی خود در یورو دفاع کند. این تیم دو دوره پیاپی (۲۰۰۸ و ۲۰۱۲) قهرمان این رقابت‌ها شده است.
  • اسپانیا در کنار آلمان با سه قهرمانی در یورو پر‌افتخارترین تیم تاریخ این رقابت‌هاست. بعد از آن‌ها فرانسه (۲ قهرمانی) تنها تیمی است که بیش از یک بار قهرمان یورو شده.
مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + هجده =

Spain Reference
Spain information reference